MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie linia, będą wiatraki

Piotr Jasina
Bez nowej linii w Wolinie nie będą mogły powstawać kolejne farmy wiatrowe, bo nie ma możliwości odbioru energii. Kiedy powstanie nowaliniia, sytuacja się zmieni. Na zdjęciu farma wiatrowa Zagórze nieopodal Wolina. Składa się z 15 turbin wiatrowych o mocy 2 MW każda.
Bez nowej linii w Wolinie nie będą mogły powstawać kolejne farmy wiatrowe, bo nie ma możliwości odbioru energii. Kiedy powstanie nowaliniia, sytuacja się zmieni. Na zdjęciu farma wiatrowa Zagórze nieopodal Wolina. Składa się z 15 turbin wiatrowych o mocy 2 MW każda. Piotr Jasina
Linię energetyczną o napięciu 220 kV Glinki - Recław zbuduje Aldesa Nowa Energia. Inwestycja ma być zakończona do 2018 roku. Dla gminy Wolin przedsięwzięcie ma ogromne znaczenie.

Inwestorem jest spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Część linii będzie przebiegać przez gminę Wolin.

Długość linii na terenie gminy wyniesie prawie 10,5 km. Linia nie będzie przechodziła przez tereny zurbanizowane.

Prace budowlane powinny być rozpoczęte w drugiej połowie 2015 r. Inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne regionu.

Projektowana trasa nowej sieci obejmuje tereny powiatów: kamieńskiego, goleniowskiego, polickiego i miasta Szczecin. Część planowanego połączenia będzie wykorzystywać już istniejącą, jednotorową linię 220 kV.

Na terenie gmin Goleniów, Stepnica oraz Wolin zostanie wybudowana nowa, jednotorowa linia 220 kV. Ma zabezpieczyć dostawy energii elektrycznej dla województwa zachodniopomorskiego wynikające m.in. ze zwiększonego zapotrzebowania na nią w regionie.

Inwestor, czyli Polskie Sieci Elektroenergetyczne, już w styczniu podpisał z gospodarzami gmin i powiatów list intencyjny w sprawie współpracy przy realizacji inwestycji. Podpisy pod listem złożyli także wojewoda oraz marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Napowietrzna linia elektroenergetyczna Glinki-Recław będzie miała napięcie 220kV. Szacowana długość linii to 49,1 km. Wykonawca, firma Aldesa Nowa Energia musi uzyskać prawa do dysponowania nieruchomościami, wszelkie pozwolenia i koncesje, opracować dokumentację wykonawczą, przebudować obiekty kolidujące z projektowaną linią. Inwestycja będzie w sumie kosztować prawie 81 mln zł. Sieć napowietrzna ma powstać do 2018 roku.

Eugeniusz Jasiewicz, burmistrz Wolina był jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi.

- Dla naszej gminy inwestycja ma ogromne znacznie nie tylko ze względu na bezpieczeństwo energetyczne - podkreśla burmistrz Wolina. - Są inwestorzy zainteresowani budową na naszym terenie kolejnych farm wiatrowych.

Problem w tym, że Enea nie wyraża zgody na ich budowę tłumacząc, że nie ma możliwości odbioru energii, którą produkowałyby wiatraki. Nasz rozmówca ma nadzieję, że problem zniknie kiedy powstanie wspomniana linia. Dla budżetu gminy takie inwestycje to stałe roczne wpływy. Do kasy bowiem wpływa podatek od nieruchomości oraz od budowli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński