MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będą dodatkowe pieniądze dla instytucji kulturalnych w Szczecinie

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Zwiększenie kwoty rezerwy zostanie przeznaczone na dotacje celowe na działalność programową instytucji kulturalnych
Zwiększenie kwoty rezerwy zostanie przeznaczone na dotacje celowe na działalność programową instytucji kulturalnych archiwum
- Powiększenie rezerwy o 1,5 mln zł do wartości 2 mln zł pozwala nam swobodniej dysponować tymi pieniędzmi, natomiast jeśli chodzi o to, aby w pełni zrealizować zamierzenia i postulaty z listu otwartego, to jest to jeszcze za mała kwota. Będziemy jeszcze nad nią pracować i chcielibyśmy, aby do października udało nam się uzyskać dodatkowe środki - mówi prezydent Marcin Biskupski.

- Mamy dwie zmiany w budżecie w wydatkach na kulturę. Pierwsza zmiana to wzrost o kwotę 160 tys. zł na opiekę nad zabytkami. Druga zmiana to jest utworzenie rezerwy celowej na działalność kulturalną 1 552 418 zł, co po zmianach daje 2 mln zł więcej z przeznaczeniem na dotacje na działalność kulturalną, w tym instytucji kultury. To są wydatki bieżące. Natomiast jeśli chodzi o wydatki majątkowe, to mamy przeniesienie środków na projekty realizowane w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego, a także przeniesienie 5 mln zł na 2025 na budowę Mediateki. Opóźnienia są w tej chwili tak duże, że nie da się tej inwestycji zrealizować w tym roku - mówi Marcin Biskupski, zastępca prezydenta Szczecina.

Radni pytali, czy zmiany w budżecie uwzględniają postulaty środowiska artystycznego Szczecina, które były poruszane w liście otwartym do prezydenta.

- Powiększenie rezerwy o 1,5 mln zł do wartości 2 mln zł pozwala nam swobodniej dysponować tymi pieniędzmi, natomiast jeśli chodzi o to, aby w pełni zrealizować zamierzenia i postulaty z listu otwartego, to jest to jeszcze za mała kwota. Będziemy jeszcze nad nią pracować i chcielibyśmy, aby do października udało nam się uzyskać dodatkowe środki - mówi prezydent.

Zwiększenie kwoty rezerwy zostanie przeznaczone na dotacje celowe na działalność programową instytucji kulturalnych. Wydział Kultury planuje rozdzielać te pieniądze na podstawie zgłoszeń instytucji kulturalnych. Na realizację jednego projektu mają być przeznaczone kwoty od 20 tys. zł do 130 tys. zł. W jednym naborze jedna instytucja będzie mogła ubiegać się o realizację nie więcej niż dwóch projektów. Projekty będą oceniać nie tylko urzędnicy, ale również eksperci.

Są także dwie zmiany inwestycyjne - jedna na kwotę 1 795 000 zł i druga na kwotę 2 445 000 zł - na prace modernizacyjne w instytucjach kultury oraz na zakupy inwestycyjne.

W ramach modernizacji przewidywane są następujące zadania: zakup sprzętu scenicznego w Teatrze Współczesnym, modernizacja sali prób w DK 13 Muz, modernizacja filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbiu, modernizacja pomieszczeń piwnicznych w Trafostacji Sztuki na potrzeby ekspozycji.

Zakupy dotyczą wymiany sprzętu komputerowego w Muzeum Techniki i Komunikacji, system alarmowania pożarowego w filharmonii, zakup twardych dysków dla DK Skolwin, zakup obrazów i doposażenie Willi Lentza

141 450 zł zostanie przeznaczone na projekt z SBO - Wirtualne Muzeum Pogoni Szczecin. Kwota ta przeniesiona jest z roku 2023, w którym projekt nie został wykonany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński