MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Około 40 proc. gmin nie złożyło wniosków o pieniądze na pomoc najstarszym mieszkańcom

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Wojewoda rozdał prawie 10 mln zł na pomoc dla seniorów. Ale po pieniądze nie zgłosiło się nawet około 40 proc. gmin naszego województwa
Wojewoda rozdał prawie 10 mln zł na pomoc dla seniorów. Ale po pieniądze nie zgłosiło się nawet około 40 proc. gmin naszego województwa BS
Ponad 60 gmin zachodniopomorskich otrzymało prawie 10 mln zł na pomoc najstarszym mieszkańcom w ramach trzech programów rządowych.

Chodzi o programy „Senior+”, „Opieka 75+” oraz „Korpus wsparcia seniora”.

W ramach projektu „Korpus wsparcia seniora”, wojewoda przekazał gminom 2 890 213 zł na pomoc społeczną dla najstarszych mieszkańców. Polega on na objęciu opieką osób w wieku 60 lat i więcej, mających problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia.

Z dotacji skorzysta 66 gmin. Ich przedstawiciele odebrali w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim umowy na dofinansowanie z rąk wojewody zachodniopomorskiego. Najwięcej zyskają gminy: Kołobrzeg (145 865 zł), Myślibórz (118 943 zł), Świnoujście (94 328 zł), Choszczno (93 539), Trzebiatów (93 682 zł), Drawsko Pomorskie (93 056 zł) i Szczecin (92 018 zł).

Seniorzy objęci zostaną sąsiedzkimi usługami opiekuńczymi (będzie to m.in. pomoc w przygotowaniu posiłku, wniesienie zakupów, posprzątanie mieszkania czy napalenie w piecu). Zyskają też większe bezpieczeństwo i możliwość samodzielnego funkcjonowania dzięki tzw. „opiece na odległość”, która polega na dofinansowaniu zakupu oraz kosztów użytkowania tzw. opasek bezpieczeństwa. Urządzenia te są wyposażone m.in. w detektor upadku, ale także lokalizator GPS i przycisk SOS, który umożliwia połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą.

Drugi program „Opieka 75+” to wsparcie w wysokości 2 897 802 zł zostało przekazane 46 niewielkim gminom (o liczbie mieszkańców nie przekraczającej 60 tys.) w ramach programu „Opieka 75+”. Fundusze przeznaczone zostaną na świadczenia opiekuńcze dla osób w wieku 75 lat i więcej.

Trzeci program stworzony z myślą o najstarszych obywatelach nosi nazwę „Senior+”. Przeznaczony jest dla osób nieaktywnych zawodowo w wieku 60 lat i więcej. Jego celem jest zwiększenie uczestnictwa seniorów w życiu społecznym poprzez dofinansowanie tworzenia placówek dziennego pobytu, w tym Dziennych Domów ,,Senior+” i Klubów ,,Senior+” oraz wsparcie funkcjonowania już istniejących ośrodków.

Na pytanie dlaczego nie wszystkie gminy województwa otrzymały pieniądze na pomoc dla ich starszych mieszkańców, Paulina Heigel, rzeczniczka prasowa wojewody wyjaśniła, że gminy te nie złożyły w urzędzie odpowiednich wniosków.

- Mieliśmy dużo pracy w urzędzie - tłumaczyła Iwona Małek, dyrektorka ośrodka pomocy społecznej w Gryficach, w gminie, która właśnie takiego wniosku do wojewody nie złożyła. - Nie byliśmy w stanie się tym zająć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński