MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piotr Krzystek z absolutorium. Długa dyskusja o...wyludnianiu Szczecina czyli o sesji rady miasta

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Zdjęcie archiwalne z sesji Rady Miasta z 2024 roku
Zdjęcie archiwalne z sesji Rady Miasta z 2024 roku Andrzej Szkocki
Zgodnie z przewidywaniami prezydent Szczecina dostał absolutorium za wykonanie budżetu miast za 2023 r. Dyskusję zdominowała sprawa kurczącej się liczby mieszkańców i spadek urodzeń.

Za udzieleniem absolutorium głosowało ponad 20 radnych Koalicji Obywatelskiej i Koalicji Samorządowej. Przeciw było pięciu radnych PiS.

Przed głosowaniem absolutorium prezydent przedstawił raport o stanie Szczecina w 2023 r. Raport to kompendium tego, co zdarzyło się w ubiegłym roku w mieście w najważniejszych dziedzinach i jako jest stan miasta. Radnych najbardziej zainteresowała sprawa spadku rodzeń i liczby mieszkańców oraz opóźnienia inwestycji.

Szczecin zamieszkuje ok. 390 tys. osób, o 3 tys. mieszkańców mniej niż w 2022 r. Jak urzędnicy tłumaczą ten spadek?

- Podobnie jak cała Polska, mierzymy się z problemem niżu demograficznego, starzeniem się ludności i migracjami wewnętrznymi - informują.

Dość dramatycznie wyglądają statystyki urodzin i zgonów. W ubiegłym roku w Szczecinie urodziło się 3970 dzieci i zmarło 5616 osób.

Zawarto 1264 małżeństwa. Na koniec 2023 r. w Szczecinie przebywało 7745 cudzoziemców. Najliczniejszą grupę stanowi obywatele Ukrainy - 5160 osób.

Zdaniem opozycji Szczecin się wyludnia, bo miasto prowadzi polityki, która zachęcałaby mieszkańców innych miast do zamieszkania w Szczecinie, a wielu szczecinian wyprowadza się z miasta.

- Niepokojące jest to, że ubywa nam mieszkańców. Trzy tysiące osób, to jakby zniknęło nam przez rok osiedle Kijewo. Jak będziemy się tak zapatrywać na strategię Floating Garden, to w 2050 roku zabraknie nam 80 tys. mieszkańców. Co chce zrobić, aby zatrzymać mieszkańców Szczecina, by lepiej im się żyło - pytał radny Krzysztof Romianowski.

Prezydent i jego zastępca Michał Przepiera przekonywali, że Szczecin mimo wielu trudności rozwija się o czym, świadczą wyniki finansowe.

- To był kolejny trudny rok. Następstwa pandemii, wojny, stale rosnące koszty oraz inflacja realnie wpływały na funkcjonowanie miasta. Staraliśmy się, aby te negatywne zjawiska w jak najmniejszym stopniu dotknęły mieszkańców. – powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Wykonanie budżetu za 2023 rok przedstawia się następująco:

  • dochody budżetowe ogółem: 3,260 mld zł,
  • wydatki budżetowe ogółem: 3,547 mld zł,
  • wynik finansowy: - 286,9 mln zł,

- W 2023 roku Szczecin zmagał się z kryzysem finansów samorządowych wywołanym polityką ówczesnego rządu. Mimo redukcji wydatków inwestycyjnych kontynuowano realizację kluczowych dla rozwoju miasta inwestycji. Pomimo niewystarczającej subwencji oraz wzrastających kosztów utrzymania, udało się również utrzymać stały wzrost nakładów na oświatę. Co szczególnie warte podkreślenia, po tak trudnym okresie udało się zapewnić stabilną sytuację finansową i wejść w 2024 rok, jako jedno z nielicznych polskich miast z nadwyżką budżetową - dodaje Piotr Krzystek.

Problemy ze spadkiem urodzin podsumowała radna Dorota Gródecka-Szwajkiewicz z KO, specjalista położnictwa i ginekologii.

- Co do demografii, to mamy twarde dane GUS. Spadek urodzin o 33 tysiące w latach 2022-2023 t nie jest "zasługą" pana prezydenta. Pan prezydent podjął działania, które służą zwiększaniu urodzeń jak program in vitro w naszym mieście. Dzięki temu na świat przyszło ok. 80 dzieci. To PiS blokował wyniki diagnostyki prenatalnej, bo Polki zostawały z dokumentem w ręku, z którym nie mogły nic zrobić. Teraz powoi będziemy to odrabiać, bo została uruchomiona diagnostyka prenatalna, odblokowany jest program in vitro. Poza tym ciąża rośnie 40 tygodni i nie da się tego przyspieszyć - mówiła.

Podczas sesji radni udzielili votum zaufania prezydentowi. Po południu znowelizowali budżet na 2024 r. i jednogłośnie zgodzili się zaciągnąć 51 mln zł pożyczki z KPO na sfinansowanie deficytu.

W programie jest jeszcze sprzedaż kilku nieruchomości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński