MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy wracają na scenę i wspólnie stworzą spektakl

Małgorzata Klimczak
Aktorzy seniorzy Henryk Gęsikowski, Wiesław Łągiewka i Zbigniew Wilczyński zagrają role, o których marzyli, które za nimi chodziły
Aktorzy seniorzy Henryk Gęsikowski, Wiesław Łągiewka i Zbigniew Wilczyński zagrają role, o których marzyli, które za nimi chodziły MK
Aktorzy seniorzy Henryk Gęsikowski, Wiesław Łągiewka i Zbigniew Wilczyński zagrają role, o których marzyli, które za nimi chodziły i które sami wybrali w spektaklu „Minidrama, czyli Spektakl na Trzech Aktorów i Chór zza Kulis” w reżyserii Marty Łągiewki. To projekt pt. "Marta robi sceny".

Aktorzy poszli na emeryturę, ale nadal tęsknią za teatrem. Dlatego chętnie skorzystali z pomysłu Marty Łągiewki, na co dzień aktorki Teatru Lalek Pleciuga, a od święta reżyserki ciekawych projektów.

Aktorka przeprowadziła rozmowy z aktorami seniorami z różnych szczecińskich teatrów. Spotkała się m.in. z Janem Stawarzem, Niną Grudnik, Zbigniewem Wilczyńskim, Leszkiem Czyżem, Mirosławem Kosińskim, Moniką Myszkowską, Ewą Sobiech, Wiesławem Łągiewką, Henrykiem Gęsikowskim. Temat rozmów dotyczył oczywiście życia teatralnego. Aktorka jednak głównie skupiała się na temacie odchodzenia z teatru, przejścia na emeryturę, emocjach, jakie temu towarzyszyły oraz na wymarzonych rolach aktorów seniorów, których nigdy nie było im dane wykreować na scenie. Te spotkania, rozmowy oraz poruszane w nich tematy stały się inspiracją do napisania miniscenariusza.

- Na jednej swoje siły połączą aktorzy seniorzy z różnych kierunków: aktor dramatyczny, aktor lalkarz, aktor śpiewak - mówi Marta Łągiewka. - Na scenie wystąpią: Henryk Gęsikowski, Wiesław Łągiewkę oraz Zbigniew Wilczyński. Aktorzy seniorzy po raz pierwszy odegrają wybrane przez siebie „wymarzone monologi”. W lipcu natomiast swoją premierę na platformach streamingowych
będzie miał podcast z przeprowadzonych rozmów z aktorami seniorami.

Pan Henryk Gęsikowski wcieli się w postać aktora Edwina Booth’a i zagra fragment monologu z książki Susan Sontag „W Ameryce”. Ten tekst chodził za Panem Henrykiem od dawna, kiedy tylko przeczytał książkę i pomyślał: „fajnie by było to kiedyś zagrać”. To będzie prapremierowe wykonanie tego tekstu.

Pan Wiesław Łągiewka wystąpi w roli Kalmana Żupana, handlarza świń z operetki „Baron Cygański”. (muz. Johann Strauss, libretto: Ignatz Schnitzer). To jedna z jego wymarzonych ról. Wybrał ją, ponieważ lubi charakterystyczne postaci i jak sam mówi: „lubię jak się ze mnie śmieją”.

Pan Zbigniew Wilczyński wystąpi w roli Don Juana, bo jak sam mówi: „zawsze mnie ciągnęło do komedii”.

Projekt Akcja TEATR dla AKTORÓW SENIORÓW jest realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem projektu jest Teatr Lalek Pleciuga oraz Fundacja Tettere.

Spektakle będą grane 18, 19 i 20 czerwca o godz. 19.30 w Teatr Lalek "Pleciuga" w Szczecinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński