MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będą podwyżki cen biletów w komunikacji miejskiej w Szczecinie. Tylko kiedy?

Ceny biletów w komunikacji miejskiej poszybują w górę. Od tematu nie uciekniemy, bo jeśli nie pójdą ceny w górę, to trzeba będzie dorzucić więcej pieniędzy z miejskiej kasy na komunikację miejską
Ceny biletów w komunikacji miejskiej poszybują w górę. Od tematu nie uciekniemy, bo jeśli nie pójdą ceny w górę, to trzeba będzie dorzucić więcej pieniędzy z miejskiej kasy na komunikację miejską Marek Jaszczyński
Ceny biletów pójdą w górę? Prezydent Szczecina nie pozostawia wątpliwości, bo transport publiczny kosztuje coraz więcej, a wpływy z biletów są niskie. O opinie poprosiliśmy szczecińskich radnych.

Od lat słyszymy, że Szczecin ma najniższe ceny biletów komunikacji z dużych miast w Polsce. To prawda, ale jakość świadczonych usług pozostawia wiele do życzenia. Wie o tym każdy, kto nie doczekał się przyjazdu tramwaju czy autobusu, kto jechał brudnym pojazdem, kto utknął w korku, bo komunikacja miejska nie ma priorytetu w przejeździe przez miasto. Koszty utrzymania komunikacji miejskiej są gigantyczne.

- Trzeba pamiętać, że transport kosztuje coraz więcej. W tym roku wydamy ponad 420 mln zł. Z biletów mamy niespełna 70 mln zł. To znaczy, że dokładamy coraz więcej - uważa Piotr Krzystek, prezydent Szczecina w rozmowie z "Głosem".

- Oczywiście taki stan można utrzymywać, ale to by oznaczało, że musielibyśmy szukać pieniędzy na utrzymanie komunikacji w innych źródłach. Dyskusja czeka nas przy projektowaniu budżetu na przyszły rok. Moje zdanie jest takie, że trzeba się zdecydować na mocne wspieranie biletów okresowych, bo te są z punktu widzenia funkcjonowania miasta najkorzystniejsze. Co do biletów jednorazowych moglibyśmy dyskutować o ich zmianie.

Szczecin na tle kraju nie wypada źle, bo - przypomnijmy - 1 kwietnia 2021 roku zmniejszono opłaty za bilety okresowe. Cena biletów jednorazowych w Szczecinie od 12 lat pozostaje bez zmian. W 2012 roku wprowadzono podwyżki z 3,40 zł na 4 złote na bilety 60-minutowe, zlikwidowano również bilety dwudziestominutowe i w zamian wprowadzono bilety 15-minutowe za 2 złote.

Zapytaliśmy miejskich radnych, co sądzą o podwyżce cen biletów na komunikację miejską?

- Na razie takich dyskusji i decyzji nie było, ale nie wykluczone, że takie propozycje się pojawią - mówi Wojciech Dorżynkiewicz, radny KO.

- Ostatnia podwyżka odbyła się dosyć dawno. Ceny prądu, benzyny, płac i inne koszty mocno wzrosły. Należy podchodzić do tego racjonalnie i wyważyć możliwości pasażerów, możliwości budżetu z tym jak sprawną lub niesprawną chcemy mieć w Szczecinie komunikację miejską.

Kolejny rozmówca zwraca uwagę na szereg czynników, które wpływają na wybór komunikacji zamiast własnego samochodu.

- Nie znam obecnej propozycji prezydenta miasta, nie znam też wyliczeń, które mogłyby za takimi propozycjami stać. Po otrzymaniu tych danych można by próbować się do nich odnosić. Zakładam jednak, że zwiększenie ceny biletu ma skutkować zwiększeniem wpływów do budżetu miasta w dziale komunikacji miejskiej - mówi Marek Duklanowski, radny PiS.

- Poza ceną jest wiele różnych czynników, które poprzez zwiększenie udziału pasażerów w tzw. modal splicie mogłoby się do tego w pewnym stopniu przyczynić. Warto w związku z tym zadbać o punktualność pojazdów, szybkość przejazdu uzyskiwaną choćby poprzez traktowanie transportu publicznego w sposób priorytetowy, lepsze dopasowanie linii komunikacyjnych - tu w oparciu o badania podróżujących. W końcu także pojazdy komunikacji powinny być we wnętrzu czyste i komfortowe - klimatyzowane latem i ogrzewane zimą.

I ważną rolę w wyborze transportu publicznego stanowi także jakość infrastruktury przystankowej i dojście do przystanków. Kiedy pieszy nie jest w stanie przejść przez dwie jezdnie skrzyżowania na jednym cyklu świateł, nie będzie chciał chodzić na pieszo, będzie wybierał samochód. A kiedy już wybierze samochód, całe dywagacje o cenach biletów przestaną być istotne. Dlatego, reasumując, podejdźmy do tych spraw kompleksowo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński