Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Szczecin pamięta

OPRAC.:
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Tablicą przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie upamiętniającą żołnierzy podziemia niepodległościowego, przetrzymywanych i torturowanych w budynku WUBP/WUdsBP w latach 1945–1956
Tablicą przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie upamiętniającą żołnierzy podziemia niepodległościowego, przetrzymywanych i torturowanych w budynku WUBP/WUdsBP w latach 1945–1956 Andrzej Szkocki
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku obchody rozpoczną się przed budynkiem Aresztu Śledczego, a potem organizatorzy zapraszają na uroczystą msza św. w Kościele Garnizonowym (Plac Zwycięstwa 1) w intencji Oficerów i Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego, po której odbędzie się koncert.

- Święto, jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, ustanowione zostało przez Sejm 3 lutego 2011 roku. Instytut Pamięci Narodowej honoruje Żołnierzy Niezłomnych, uczestnicząc w uroczystościach państwowych i organizując wiele wydarzeń w całej Polsce - mówi Marcin Górka, asystent prasowy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Szczecin.

W Szczecinie uroczystości rozpoczną się o godz. 10 pod tablicą upamiętniającą osoby przetrzymywane i zamordowane w budynku więzienia w latach 1945–1956 przy Areszcie Śledczym przy ul. Kaszubskiej. Następnie uczestnicy uroczystości o godz. 11 zbiorą się przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, pod tablicą upamiętniającą żołnierzy podziemia niepodległościowego, przetrzymywanych i torturowanych w budynku WUBP/WUdsBP w latach 1945–1956.

Po południu 1 marca o godz. 18 – odbędzie się uroczysta msza św. w Kościele Garnizonowym (Plac Zwycięstwa 1) oraz złożenie kwiatów pod tablicą Narodowych Sił Zbrojnych. Po mszy świętej o godz. 19 - rozpocznie się uroczysty koncert Orkiestry Wojskowej ze Szczecina. Uroczystość będzie z udziałem pocztów sztandarowych z organizacji kombatanckich oraz wojskowych.

- Prosimy o zabranie ze sobą zniczy i kwiatów, które po mszy świętej złożymy pod tablicą pamiątkową w kruchcie kościoła - apelują organizatorzy.

Organizatorem wydarzenia jest Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin, a patronat objęła Fundacja im. Kazimierza Wielkiego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. To data symboliczna – tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie strzałem w tył głowy zostali zamordowani przez komunistów członkowie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. Stanowili oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej organizacji kontynuującej od 1945 r. tradycję AK. Aresztowano ich w czasie od listopada 1947 do lutego 1948 r. Przeszli wyjątkowo barbarzyńskie śledztwo.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński