Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Szczecin pamięta

OPRAC.:
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Tablicą przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie upamiętniającą żołnierzy podziemia niepodległościowego, przetrzymywanych i torturowanych w budynku WUBP/WUdsBP w latach 1945–1956
Tablicą przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie upamiętniającą żołnierzy podziemia niepodległościowego, przetrzymywanych i torturowanych w budynku WUBP/WUdsBP w latach 1945–1956 Andrzej Szkocki
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku obchody rozpoczną się przed budynkiem Aresztu Śledczego, a potem organizatorzy zapraszają na uroczystą msza św. w Kościele Garnizonowym (Plac Zwycięstwa 1) w intencji Oficerów i Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego, po której odbędzie się koncert.

- Święto, jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, ustanowione zostało przez Sejm 3 lutego 2011 roku. Instytut Pamięci Narodowej honoruje Żołnierzy Niezłomnych, uczestnicząc w uroczystościach państwowych i organizując wiele wydarzeń w całej Polsce - mówi Marcin Górka, asystent prasowy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Szczecin.

W Szczecinie uroczystości rozpoczną się o godz. 10 pod tablicą upamiętniającą osoby przetrzymywane i zamordowane w budynku więzienia w latach 1945–1956 przy Areszcie Śledczym przy ul. Kaszubskiej. Następnie uczestnicy uroczystości o godz. 11 zbiorą się przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, pod tablicą upamiętniającą żołnierzy podziemia niepodległościowego, przetrzymywanych i torturowanych w budynku WUBP/WUdsBP w latach 1945–1956.

Po południu 1 marca o godz. 18 – odbędzie się uroczysta msza św. w Kościele Garnizonowym (Plac Zwycięstwa 1) oraz złożenie kwiatów pod tablicą Narodowych Sił Zbrojnych. Po mszy świętej o godz. 19 - rozpocznie się uroczysty koncert Orkiestry Wojskowej ze Szczecina. Uroczystość będzie z udziałem pocztów sztandarowych z organizacji kombatanckich oraz wojskowych.

- Prosimy o zabranie ze sobą zniczy i kwiatów, które po mszy świętej złożymy pod tablicą pamiątkową w kruchcie kościoła - apelują organizatorzy.

Organizatorem wydarzenia jest Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin, a patronat objęła Fundacja im. Kazimierza Wielkiego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. To data symboliczna – tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie strzałem w tył głowy zostali zamordowani przez komunistów członkowie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. Stanowili oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej organizacji kontynuującej od 1945 r. tradycję AK. Aresztowano ich w czasie od listopada 1947 do lutego 1948 r. Przeszli wyjątkowo barbarzyńskie śledztwo.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński