MKTG SR - pasek na kartach artykułów

84 rocznica Zbrodni Katyńskiej. Uroczystości na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
W ramach obchodów przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych oraz młodzieży szkolnej  oddali cześć pomordowanym w Katyniu składając kwiaty i zapalając znicze pod pomnikiem „Krzyż Katyński”
W ramach obchodów przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych oraz młodzieży szkolnej oddali cześć pomordowanym w Katyniu składając kwiaty i zapalając znicze pod pomnikiem „Krzyż Katyński” Andrzej Szkocki
12 kwietnia pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie spotkały się rodziny pomordowanych na nieludzkiej ziemi oraz przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i Instytutu Pamięci Narodowej.

W ramach obchodów przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych oraz młodzieży szkolnej oddali cześć pomordowanym w Katyniu składając kwiaty i zapalając znicze pod pomnikiem „Krzyż Katyński”. Asystę kompanii honorowej oraz orkiestrę Wojska Polskiego podczas uroczystości wystawiła 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana.

Złożone zostały także kwiaty i zapalone znicze przy grobie zmarłej w 2020 r. dr n. med. Ewy Gruner-Żarnoch, wieloletniej prezes Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie, uczestniczącej w pracach ekshumacyjnych w Charkowie, która przez całe swoje życie walczyła o prawdę o Zbrodni Katyńskiej i pamięć o jej ofiarach. Grób pani Ewy Gruner-Żarnoch jest równocześnie symbolicznym grobem jej ojca dr. Juliana Grunera – lekarza pediatry, jednej z ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Ofiarami sowieckiej zbrodni padli nie tylko oficerowie, ale także osoby cywilne. Zbrodnia katyńska przyniosła zagładę elity wojskowej, społecznej i politycznej. Więźniów obozu w Kozielsku transportowano przez Smoleńsk i Gniezdowo, a mordowano w Lesie Katyńskim. Osoby uwięzione w obozie starobielskim mordowano w siedzibie NKWD obwodu charkowskiego, a ciała zakopywano w rejonie wsi Piatichatki. Natomiast więzionych w Ostaszkowie przewożono do siedziby zarządu NKWD obwodu kalinińskiego (dziś miasto Twer). Łącznie Sowieci wymordowali ponad 14,5 tys. polskich oficerów. Znalazła się wśród nich także kobieta, ppor. pilot Janina Lewandowska. Śmierci uniknęło 395 osób.

Oprócz oficerów życie straciły także osoby przetrzymywane w więzieniach tzw. Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi. Byli wśród nich oficerowie, policjanci, działacze polityczni i społeczni, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, urzędnicy państwowi. Z dokumentów archiwalnych przekazanych Polsce w latach 90. XX wieku – tzw. listy białoruskiej i ukraińskiej – wiemy, że zamordowano 7305 osób. Co najmniej 1980 z nich zostało pogrzebanych we wsi Bykowania.

Organizatorem uroczystości był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie we współpracy ze Stowarzyszeniem Katyń w Szczecinie oraz 12 Szczecińską Dywizją Zmechanizowaną.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński