Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zrzutka na poszukiwania grobów szczecińskich przemysłowców

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Tak wyglądał nagrobek Martina Quistorpa. Nie dotrwał do naszych czasów
Tak wyglądał nagrobek Martina Quistorpa. Nie dotrwał do naszych czasów Denkmal Pomorze
Do końca zmierza zbiórka na sfinansowanie poszukiwań mogił Quistorpów, szczecińskich przedsiębiorców.

Do zebrania jest 1 500 złotych. Ta kwota ma pozwolić na przeprowadzenie specjalistycznych badań w terenie i obsługę georadaru. Urządzenie pozwoli na odtworzenie oryginalnego układu alejek cmentarza, na którym spoczywają Johannes i Martin Quistorpowie oraz pomoże w przygotowaniu projektu zagospodarowania tego miejsca, zgodnym z poszanowaniem ludzkiej pamięci i osób tam pochowanych. Ta dokumentacja ma trafić do Rady Miasta Szczecina.

W 2022 roku minie 200 lat od urodzin Johannesa Quistorpa – seniora rodu, który stworzył podwaliny pod obecny park Kasprowicza, zakładał nowe osiedla i prowadził działalność filantropijną, a do dziś przetrwały ruiny wieży, która nosi to szacowne nazwisko.

CZYTAJ TEŻ: Trwają poszukiwania miejsc pochówku zasłużonych szczecinian z rodu Quistorpów

Celem akcji jest godne uporządkowanie miejsca wiecznego spoczynku, gdzie prawdopodobnie spoczywają Johannes i jego syn Martin Quistorp. To dawny cmentarz Ośrodka Opiekuńczego Bethanien przy obecnej ulicy Wawrzyniaka.

- Uważamy, że tak jak jesteśmy dumni z naszego miasta, które tworzył Quistorp, tak samo powinniśmy być dumni z ich upamiętnienia – mówi Łukasz Jaszczyk ze Stowarzyszenia Denkmal Pomorze. - Nasze stowarzyszenie działa przede wszystkim w obszarze dawnych cmentarzy i chcielibyśmy również upamiętnienia Quistorpów w miejscu ich spoczynku. Zachowany cokół może być podstawą do takich działań. Teren wpisany jest do rejestru zabytków, jednak jeśli będzie to zgodne z zaleceniami to rozważamy możliwość odtworzenia płyt nagrobnych Quistorpów. Takie prace miały miejsce m.in na Cmentarzu Centralnym.

Kim byli Quistorpowie?

Johannes Heinrich Quistorp (1822 - 1899) był przedsiębiorcą i filantropem. Ufundował kompleksu zakładu opiekuńczego Bethanien w roku 1868 prowadzonego przez siostry diakoniski. Przekazał miastu ziemię, na której zgodnie z jego życzeniem powstał Quistorp Park, czyli obecny Park Kasprowicza. Odstąpił miastu placu budowlanego przy ulicy Wielkopolskiej 15, z przeznaczeniem pod budowę gimnazjum. Zakładał kasy dla wdów i sierot oraz współfinansował kilka zakładów opiekuńczych.
Martin Na początku XX wieku na Wzgórzu Arkony w Lasku Arkońskim polecił wybudować upamiętniającą jego ojca 50-metrową Wieżę Quistorpa. W przedsiębiorstwach, które do niego należały prowadzono wzorową politykę socjalną, którą otoczeni byli wszyscy zatrudnieni tam pracownicy. Z jego datków utrzymywano zakład dla sierot, liceum, zlokalizowane w Lasku Arkońskim sanatorium, pensjonat dla dziewcząt, zakład dla głuchoniemych oraz dom nauczycielek. Martin Quistorp aktywnie uczestniczył w rozwoju Szczecina, m.in. w 1924 sprzedał urzędowi miejskiemu plac pod budowę magistratu, co zainicjowało stworzenie nowego układu architektonicznego nowej części miasta. W 1925 miasto otrzymało w darze od Quistorpa Las Arkoński (Eckerberger Wald) wraz z w wieżą widokową.

Pomysł na uczczenie 200-lecia urodzin szacownej szczecińskiej rodziny

Wieża Quistorpa w Szczecinie

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Gdzie wypoczywali szczecinianie 100 lat temu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński