Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieża Quistorpa - jak wyglądała? Czekają na animację 3D lub film

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Materiały organizatorów konkursu, Archiwum własne
Trwa konkurs na film animowany lub wizualizację 3d o przedwojennym wyglądzie wieży Quistorpa, której ruiny wciąż można oglądać w Lesie Arkońskim w Szczecinie. Konkurs adresowany jest do studentów i absolwentów polskich uczelni wyższych o profilu artystycznym.

Zadaniem uczestników konkursu jest pokazanie architektury wieży Quistorpa z lat 1904-1939, jej wnętrza i wyposażenia. Do konkursu należy wysyłać prace w dwóch wybranych formach: filmu animowanego bądź wizualizacji 3D.

Wieża, wystrój wnętrza i wyposażenie obiektu są mało udokumentowane. Organizatorzy i Jury konkursu oczekują, że uczestnicy konkursu, zachowując wierność informacjom merytorycznym i materiałom ikonograficznym, włożą jednocześnie wysiłek twórczy w kreację hipotetycznej wizji budowli.

Nabór prac trwa do 10 października 2022 roku. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 20 listopada 2022 w Willi Lentza, czyli kilka dni po dwusetnej rocznicy urodzin Johannesa Quistorpa.

Regulamin Konkursu znajduje się TUTAJ

Konkurs jest jednym z wydarzeń w ramach zadania publicznego „2Q22 – rok upamiętnienia Johannesa Quistorpa” i jest współfinansowany przez Gminę Miasto Szczecin. Partnerem Konkursu jest Willa Lentza w Szczecinie.

Quistorpowie. Kim byli ?

Johannes Heinrich Quistorp (1822 - 1899) był przedsiębiorcą i filantropem. Ufundował kompleksu zakładu opiekuńczego Bethanien w roku 1868 prowadzonego przez siostry diakoniski. Przekazał miastu ziemię, na której zgodnie z jego życzeniem powstał Quistorp Park, czyli obecny Park Kasprowicza. Odstąpił miastu placu budowlanego przy ulicy Wielkopolskiej 15, z przeznaczeniem pod budowę gimnazjum. Zakładał kasy dla wdów i sierot oraz współfinansował kilka zakładów opiekuńczych.

Martin Quistorp (1861 - 1929) Na początku XX wieku na Wzgórzu Arkony w Lasku Arkońskim polecił wybudować upamiętniającą jego ojca 50-metrową Wieżę Quistorpa. W przedsiębiorstwach, które do niego należały prowadzono wzorową politykę socjalną, którą otoczeni byli wszyscy zatrudnieni tam pracownicy. Z jego datków utrzymywano zakład dla sierot, liceum, zlokalizowane w Lasku Arkońskim sanatorium, pensjonat dla dziewcząt, zakład dla głuchoniemych oraz dom nauczycielek. Martin Quistorp aktywnie uczestniczył w rozwoju Szczecina, m.in. w 1924 sprzedał urzędowi miejskiemu plac pod budowę magistratu, co zainicjowało stworzenie nowego układu architektonicznego nowej części miasta. W 1925 miasto otrzymało w darze od Quistorpa Las Arkoński (Eckerberger Wald) wraz z w wieżą widokową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński