Pomysł na uczczenie 200-lecia urodzin szacownej szczecińskiej rodziny

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
W 2022 roku minie 200 lat od urodzin Johannesa Quistorpa, seniora rodu, który stworzył podwaliny pod obecny Park Kasprowicza w Szczecinie, zakładał nowe osiedla i prowadził działalność filantropijną. Pojawiła się inicjatywa, żeby godnie uporządkować prawdopodobny grób Quistorpów.

Miejscem, gdzie prawdopodobnie spoczywają Johannes i jego syn Martin Quistorp jest dawny cmentarz ośrodka opiekuńczego Bethanien przy obecnej ul. Wawrzyniaka.

- Uważamy, że tak jak jesteśmy dumni z naszego miasta, które tworzył Quistorp, tak samo powinniśmy być dumni z ich upamiętnienia – mówi Łukasz Jaszczyk ze Stowarzyszenia Denkmal Pomorze. - Nasze stowarzyszenie działa przede wszystkim w obszarze dawnych cmentarzy i chcielibyśmy również upamiętnienia Quistorpów w miejscu ich spoczynku. Zachowany cokół może być podstawą do takich działań. Teren wpisany jest do rejestru zabytków, jednak jeśli będzie to zgodne z zaleceniami, to rozważamy możliwość odtworzenia płyt nagrobnych Quistorpów. Takie prace miały miejsce m.in na Cmentarzu Centralnym.

200-rocznica urodzin przypada za dwa lata. Do tego czasu mają się wykrystalizować konkretne plany.

- Tym bardziej, że mieszkańcy również popierają inicjatywę. Pomysłów jest wiele, są też plany innych miłośników Szczecina. Jesteśmy otwarci na rozmowy i konsultacje. Rozważamy oczywiście prowadzenie zbiórki, zgłoszenie projektu do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Chcemy poznać nastroje i nastawienie dla takiej inicjatywy. Jest to taka szczecińska debata i mamy nadzieję, że wiele osób weźmie w niej udział - dodaje pan Łukasz.

Kim byli Quistorpowie

Johannes Heinrich Quistorp (1822 - 1899) był przedsiębiorcą i filantropem. Ufundował kompleks zakładu opiekuńczego Bethanien w roku 1868 prowadzonego przez siostry diakoniski. Przekazał miastu ziemię, na której powstał Quistorp Park, obecny Park Kasprowicza. Odstąpił miastu placu przy ul. Wielkopolskiej 15 z przeznaczeniem pod budowę gimnazjum. Zakładał kasy dla wdów i sierot oraz współfinansował kilka zakładów opiekuńczych.

ZOBACZ TAKŻE: Wieża Quistorpa w Szczecinie

Wieża Quistorpa w Szczecinie

Martin (1861- 1929) polecił wybudować upamiętniającą ojca Wieżę Quistorpa. W jego przedsiębiorstwach prowadzono wzorową politykę socjalną. Z jego datków utrzymywano zakład dla sierot, liceum, w Lasku Arkońskim sanatorium, pensjonat dla dziewcząt, zakład dla głuchoniemych, dom nauczycielek. Aktywnie uczestniczył w rozwoju Szczecina, m.in. w 1924 sprzedał urzędowi miejskiemu plac pod budowę magistratu, co zainicjowało nowy układ architektoniczny nowej części miasta. W 1925 r. miasto otrzymało od niego Las Arkoński, wraz z wieżą widokową.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Gdzie wypoczywali szczecinianie 100 lat temu

ZOBACZ TAKŻE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie