Znika hałda śmieci w Policach. Usunięto już ponad 26 tysięcy ton odpadów

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Zadaniem wykonawcy w pierwszym rzędzie będzie usunięcie 53 tysięcy metrów sześciennych śmieci. Prace mają zakończyć się w sierpniu 2023 roku
Zadaniem wykonawcy w pierwszym rzędzie będzie usunięcie 53 tysięcy metrów sześciennych śmieci. Prace mają zakończyć się w sierpniu 2023 roku Marek Jaszczyński
Trwają prace przy porządkowaniu góry odpadów przy ulicy Kamiennej w Policach. Od początku prac usunięto ponad 26 tysięcy ton śmieci.

To pierwszy etap zadania. Wykonawca inwestycji, firma BFK Polska sp. z o.o. na uprzątnięcie terenu ma czas do końca lipca tego roku. Po wysortowaniu z ogólnej masy odpadów surowców wtórnych w celu ich odzysku lub recyklingu, rozpocznie się drugi etap, który polegać będzie na przetworzeniu pozostałej masy odpadów zawierającej głównie zmieszane odpady budowlane na kruszywa przydatne do wykorzystania w celu rekultywacji terenów zdegradowanych i na podbudowy drogowe.

Po dokonaniu tych prac Powiat Policki przystąpi do przetargu nieograniczonego o udzielenie zamówienia publicznego na realizację drugiego etapu projektu.

Po usunięciu odpadów i oczyszczeniu terenu zaplanowano nasadzenia drzew i krzewów. Łączna powierzchnia zrekultywowanych gruntów wyniesie 4,61 ha, a dodatkowa powierzchnia biologicznie czynna uzyskana w wyniku realizacji projektu sięgnie 2,59 ha. Blisko 48 tys. ton odpadów poddanych zostanie ostatecznemu procesowi odzysku.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 29 milionów 765 tysięcy 566 zł i 89 groszy, z czego koszty kwalifikowalne to 29 milionów 764 tysiące 705 zł i 89 groszy. Dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 wynosi 25 milionów 300 tysięcy złotych.

Skąd śmieci przy ulicy Kamiennej?

Spółka Ecorama opuściła nieruchomość przy ulicy Kamiennej, pozostawiając hałdy śmieci. Wspomniana firma od 2011 roku miała odzyskiwać surowce z odpadów budowlanych, miała także do tej pracy zatrudnić 70 osób. Z czasem jednak było coraz więcej niepokojących sygnałów. Nie było inwestycji, a inspektorzy ochrony środowiska podczas kontroli stwierdzili, że na plac przy ul. Kamiennej trafiają też odpady komunalne. Efekt tych planów, to nie tylko śmieci do wywiezienia, ale również kilkusettysięczne należności spółki wobec powiatu.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński