Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół kamienic zamiast skarpy. Rada miasta zdecyduje, co pójdzie pod młotek. W porządku obrad ponad 60 uchwał

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Ponad sześćdziesiąt uchwał mają we worek podjąć radni podczas sesji.
Ponad sześćdziesiąt uchwał mają we worek podjąć radni podczas sesji. archiwum gs24.pl
Ponad sześćdziesiąt uchwał mają we worek podjąć radni podczas sesji. Duża cześć z nich dotyczy zgody na sprzedaż atrakcyjnych gruntów, położonych m.in. w centrum Szczecina.

W ubiegłym tygodniu radni z komisji budownictwa Rady Miasta Szczecin pozytywnie zaopiniowali pomysł władz Szczecina na podreperowanie budżetu. Na listę „do sprzedaży” trafiły m.in. grunty w pobliżu jeziora Dąbie na ulicy Przestrzennej, a także przy ulicy Żaglowej, Studziennej, Nehringa, Potok, Leśny Brzeg i Dworcowej. I właśnie ta ostatnia lokalizacja wzbudziła sporo emocji. Przeciwko zbyciu ziemi jest miejscowa rada osiedla.

Mowa o działce u podnóża rektoratu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, o powierzchni 0,1566 hektara, na skrzyżowaniu ulic Dworcowej i Rybackiej. Kilka lat temu planowano na niej zbudować parkingowiec. Pomysł jednak upadł, a w przyszłości - według nieoficjalnych informacji - mogą tam powstać kamienice.

Teren jest przeznaczony pod wielofunkcyjną zabudowę mieszkaniowo-usługową. W przypadku nowej zabudowy co najmniej 50 procent powierzchni musi być przeznaczone na funkcję mieszkaniową. Dopuszcza się także lokale handlowe o powierzchni sprzedaży do 600 metrów kwadratowych. Nieruchomość znajduje się na obszarze urbanistycznym Starego Miasta, wpisanym do rejestru zabytków, co oznacza, że inwestor będzie musiał przestrzegać zaleceń konserwatorskich.

- Podczas obrad komisji urzędnicy magistratu potwierdzili, że chodzi o nawiązanie do zabudowy, która była tu w przeszłości. Dlatego nasza opinia jest pozytywna. Pozytywnie zaopiniowaliśmy też sprzedaż innych gruntów, jednogłośnie lub większością głosów - powiedział radny Władysław Dzikowski, przewodniczący komisji budownictwa.

Przed wojną w miejscu dzisiejszej skarpy na ul. Dworcowej stały kamienice-hotele. Do naszych czasów ślad po nich zachował się jednak tylko na zdjęciach, bo podczas II wojny światowej zostały zniszczone, a potem rozebrane.

Sprzedaży gruntu sprzeciwiła się Rada Osiedla Stare Miasto.

- Próbowaliśmy przekonać radnych, prezydenta, ale bezskutecznie. Naszym zdaniem zabudowanie tego fragmentu zeszpeci miasto i zepsuje widok, jaki teraz roztacza się na górny taras centrum Szczecina - mówi Małgorzata Zychowicz-Prus, przewodnicząca rady osiedla.

Opinie rad osiedla nie są wiążące dla radnych.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński