Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbigniew Bogucki przestanie być wojewodą zachodniopomorskim. Kto go zastąpi na tym stanowisku?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Zbigniew Bogucki wojewoda zachodniopomorski
Zbigniew Bogucki wojewoda zachodniopomorski Andrzej Szkocki/archiwum gs24.pl
Zbigniew Bogucki już wkrótce przestanie być wojewodą. Ale to nie dlatego, że to nowy rząd wymieni go, jako swojego przedstawiciela w zachodniopomorskim.

W niedzielę (15 października) odbyły się w Polsce wybory parlamentarne. W skali kraju najwięcej głosów otrzymali kandydaci Prawa i Sprawiedliwości. Nieco inaczej wyglądały wyniki w okręgach w zachodniopomorskim. To okręgi numer 40 i 41. Tutaj triumfowała Koalicja Obywatelska.

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło łącznie 159 575 głosów. Jest to o 62 852 głosów mniej od KO. Najwięcej głosów zdobył obecny sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk (44 422 głosy). Na drugim miejscu znalazł się wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki (26 375), który startował z piątego miejsca listy PiS z okręgu 41 (szczeciński).

Tym samym Zbigniew Bogucki, na razie jako poseł elekt, wkrótce będzie się musiał pożegnać ze stanowiskiem wojewody zachodniopomorskiego.

W jego przypadku jest trochę inaczej niż kiedy przyszłymi parlamentarzystami zostali wybrani przedstawiciele samorządu terytorialnego. W przypadkach samorządowców bowiem, czyli prezydentów miast, burmistrzów, którzy zostali wybrani na parlamentarzystów, już tego samego dnia, kiedy Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych, przestali być prezydentami, burmistrzami czy nawet radnymi. Prawo bowiem nie pozwala na łączenie mandatu poselskiego z funkcjami wybieralnymi w samorządzie terytorialnym.

Co się dzieje w przypadku prezydentów miast? Wojewoda powinien złożyć wniosek do Prezesa Rady Ministrów celem powołania pełniącego obowiązki prezydenta w mieście.

Stanowisko prezydenta miasta nie może jednak pozostać nieobsadzone. W wielu przypadkach powinny zostać przeprowadzone przedterminowe wybory, ale – zdaniem wielu - tym razem będzie inaczej. Za 6 miesięcy przypada koniec kadencji w samorządzie i wtedy zostaną wybrane nowe władze. Do tej pory miastem będzie osoba powołana przez premiera.

Natomiast jeśli chodzi o radnych, zgodnie przepisami, w organach samorządowych zastąpiły ich osoby, które zdobyły kolejną największą liczbę głosów na ich listach w wyborach samorządowych.

Z kolei jeśli chodzi o funkcję wojewody to Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego ds. administracji publicznej powinien odwołać z funkcji wojewody osobę, która uzyskała mandat posła w wyborach do Sejmu. Musi to zrobić najpóźniej ostatniego dnia przed dniem pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji, na którym poseł złoży ślubowanie.

Tak więc do czasu tego odwołania, wojewoda Zbigniew Bogucki pełni swoją funkcję. A co dalej?

Na pytanie kto będzie pełnił funkcję wojewody zachodniopomorskiego w czasie kiedy trzeba będzie odwołać Zbigniewa Boguckiego z funkcji wojewody do momentu powołania nowego wojewody (przez nowy rząd), Piotr Pieleszek z Centrum Informacji Urzędu Wojewódzkiego powiedział:

- Do czasu powołania nowego wojewody zadania wykonuje I wicewojewoda, którym jest Tomasz Wójcik.
Tomasz Wójcik jest członkiem PiS od 2006 roku. 1 października 2021 roku został powołany na stanowisko wicewojewody zachodniopomorskiego. Zastąpił na tym stanowisku Marka Subocza, który 13 września 2021 roku został prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński