Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapadła są wyspa Grodzka w Szczecinie. Co z budową portu jachtowego?

Marek Rudnicki [email protected]
Zapadł się ląd na Wyspie Grodzkiej, w pobliżu Wałów Chrobrego w Szczecinie. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że nie ma pieniędzy na zabezpieczenie od strony Odry. Co to oznacza?
Zapadł się ląd na Wyspie Grodzkiej, w pobliżu Wałów Chrobrego w Szczecinie. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że nie ma pieniędzy na zabezpieczenie od strony Odry. Co to oznacza? Andrzej Szkocki
Żeglarze alarmują, że zapadł się spory kawałek gruntu wyspy Grodzkiej. Przyczyną jest ponoć brak pieniędzy na umocnienie od strony Odry.

- Nurt Odry wymywa grunt z wyspy, przez co ziemia siada i robi się podłużna dziura - powiedział nam jeden z żeglarzy. - Mogą być tego dwie przyczyny. Albo projekt jest wadliwy i nie uwzględnił wszystkich warunków hydrotechnicznych, albo też wykonawstwo jest do bani.

Codziennie na wyspie narzucane jest 2,5 tys. ton dodatkowego gruntu. Do końca roku jego poziom miał być podwyższony o ponad 2 metry. Na koniec inwestycji ma sięgać około 3 m nad wodę.

- Do tej pory narzuciliśmy już ponad 100 tys. ton, a już widać, że zaplanowana docelowa liczba 130 tys. może być przekroczona - mówi Andrzej Kocewicz, szef firmy prowadzącej inwestycję.

Pytamy o gwałtowny uskok nad brzegiem od strony Odry. - Grunt siada w różnych miejscach, czasami dość gwałtownie - przyznaje. - Jednorazowo potrafi osiąść na głębokość od kilku centymetrów do metra.

Nie chce jednak dyskutować na temat pozanaturalnych przyczyn.

Padają nieoficjalne sugestie, że ponoć zabrakło miastu pieniędzy na dostateczne uzbrojenie linii brzegowej od strony Odry, a starczyło jedynie od strony Duńczycy. Czy to prawda?

- Wszystkie prace prowadzone na Wyspie Grodzkiej odbywają się zgodnie z założeniami projektowymi - powiedział nam Dariusz Wołoszczuk z biura informacji miasta. - Obecnie następuje osiadanie terenu i komprymacja podłoża torfowego pod wpływem wykonywanego nasypu przeciążeniowego. Osiadanie będzie przebiegać nierównomiernie, ponieważ budowa podłoża jest zróżnicowana. W miejscach, gdzie podłoże jest najsłabsze mogą tworzyć się lokalne zapadliska. Jednocześnie trwają pomiary nasypu i dopiero po nich będzie można sformułować opinię o przebiegu osiadania terenu.

Budują port jachtowy w Szczecinie

Na Wyspie Grodzkiej ma powstać port jachtowy na około 80 miejsc do cumowania, zwodzona kładka łącząca wyspę z nabrzeżem Starówka, zaplecze socjalne, biura i mały hangar.

Przekazanie placu budowy nastąpiło 20 sierpnia. Port ma być gotowy na finał regat Tall Ships' Races 2013. Czy będzie? Nie wiadomo.

Wykonawcą jest Zakład Robót Hydrotechnicznych i Podwodnych UW-Service. Miasto pozyskało pieniądze z budżetu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński