MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zachodniopomorskie pierwsze, Szczecin drugi a Świnoujście po raz piąty liderem

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Województwo zachodniopomorskie zajęło w rankingu wydatków inwestycyjnych jakie pokazała Wspólnota” za lata 2020-2022 pierwsze miejsce.
Województwo zachodniopomorskie zajęło w rankingu wydatków inwestycyjnych jakie pokazała Wspólnota” za lata 2020-2022 pierwsze miejsce. @OdlotowySzczecin/archiwum gs24.pl
Parę dni temu swój ranking - Wydatki inwestycyjne samorządów 2020–2022, opublikowało Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota. W rankingu tym wydatki na inwestycje liczone są w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Nasz region wypadł znakomicie. Okazało się bowiem, że województwo zachodniopomorskie zdetronizowało dotychczasowego lidera, Szczecin i Świnoujście potwierdziły po raz kolejny swoje dobre wyniki.

To województwo zachodniopomorskie zajęło w rankingu wydatków inwestycyjnych jakie pokazała Wspólnota” za lata 2020-2022 pierwsze miejsce. Tym samym zdetronizowało wieloletniego lidera tego rankingu - podlaskie. Z kolei w kategorii miast na prawach powiatu to Świnoujście i to już po raz piąty wygrało ranking polskich samorządów, które w ostatnich latach wydały najwięcej na inwestycje. A prezydent Janusz Żmurkiewicz odebrał nagrodę Samorządowca Roku 2023.

Z kolei Szczecin ma zacne drugie miejsce (po Opolu) wśród miast wojewódzkich w wydatkach na inwestycje. W kategorii miasteczek drugie miejsce zajął Dziwnów, który na inwestycje wydał aż 4350 zł na jednego mieszkańca. Międzyzdroje znalazły się na piątej pozycji w tej kategorii z wydatkami na inwestycje 3457,85 zł per capita.

Ranking „Liderzy inwestycji. Ranking wydatków inwestycyjnych samorządów 2020–2022” organizuje Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota. Wydatki na inwestycje liczone są w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Pierwsze miejsce dla zachodniopomorskiego

W zachodniopomorskim to wydatki na infrastrukturę spowodowały to wysokie miejsce w zestawieniu „Wspólnoty”. W 2022 r. na zadania związane z realizacją zadań drogowych i „rowerowych” wydano ponad 320 mln zł. Jednym z najważniejszych projektów była rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 111 na odcinku od Stepnicy do Recławia (ponad 23 km). Modernizacja tej drogi przekroczyła wartość 147 mln zł (łącznie z dofinansowaniem z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego). A na projekty związane z rozbudową infrastruktury dla rowerzystów w ubiegłym roku przeznaczono w regionie 29 mln zł. Większość inwestycji była dofinansowana z pieniędzy unijnych. Sieć Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego liczy już 1100 km. Docelowo planowane jest 1,5 tys. km. Duże zaangażowanie samorządu w unowocześnianie regionalnego transportu przejawia się również w zakupach taboru kolejowego (urząd marszałkowski jest właścicielem pojazdów użytkowanych przez zachodniopomorski oddział spółki Polregio). Może on pochwalić się najnowocześniejszymi pociągami w Polsce do obsługi połączeń regionalnych (ponad 70 pojazdów). W 2022 sfinalizowano kontrakt na zakup 12 pojazdów hybrydowych (z podwójnym napędem, elektrycznym i spalinowym). A na początku sierpnia zakończono modernizację Teatru Polskiego w Szczecinie.

Piąte zwycięstwo Świnoujścia

Już po raz piąty Świnoujście wygrało ranking polskich samorządów, które w ostatnich latach wydały najwięcej na inwestycje. Nagrodę Samorządowca Roku 2023 odebrał Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

Świnoujście jest jedynym miastem na prawach powiatu z województwa zachodniopomorskiego, które nie tylko zostało liderem, ale znalazło się pierwszej trzydziestce rankingu. Kolejnym jest Koszalin, ale z już odległą bo 38. pozycją i kwotą wydatków na inwestycje 1056,28 złotych na jednego mieszkańca.

- Oczywiście na tak wysoką pozycje naszego miasta duży wpływ miała budowa tunelu między wyspami Wolin i Uznam oraz uzyskane na nią dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej – mówi Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. - Ale nie tylko. Przypomnę tylko budowę Zakładu Opieki Długoterminowej, przebudowę ulicy 1 Maja i budowę deptaka w Karsiborze, czy budowę kompleksu sportowo – rekreacyjnego Uznam Arena.

W kategorii miasta na prawach powiatu Świnoujście po raz pierwszy zostało liderem za lata 2016 – 2018. Drugi za 2017 – 2019, trzeci za okres 2018 – 2020, czwarty za 2019 - 2021 i teraz po raz piąty za lata 2020-2022.

To nie jedyna nagrodą, jaką odebrał Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. Nasze miasto zajęło również II miejsce w kategorii miast na prawach powiatu w rankingu „Sukces Infrastrukturalny Kadencji 2018 – 2023” a sam prezydent Janusz Żmurkiewicz został wybrany Samorządowcem Roku 2023 w Polsce.

Szczecin jest jako drugi wśród miast wojewódzkich

Ta druga pozycja Szczecina to między innymi wynik decyzji władz Szczecina, które realizują jeden z największych programów inwestycyjnych w historii miasta, m.in. przebudowano infrastrukturę tramwajową oraz drogi prowadzące do portu.

- Ale to też jest powód utyskiwań mieszkańców miasta – przyznaje Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina odpowiedzialny za inwestycje. - Drogi w mieście mamy rozkopane, dojazd często jest utrudniony. Na szczęście te inwestycje już niedługo zostaną skończone, a za utrudnienia mieszkańców serdecznie przepraszamy.

Michał Przepiera nie ukrywa, że władze miasta cieszą się z tej wysokiej lokaty w rankingu i jednocześnie zapowiada, że jeśli chodzi o miejskie inwestycje to władze miasta nie zamierzają zwalniać tempa. Ale jednocześnie przypomina, że ta wysoka pozycja Szczecina w tym zestawieniu przypadła miastu po raz czwarty. Szczecin w przeliczeniu na jednego mieszkańca wydał 2562 zł.

Te pieniądze to także wybudowane Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży oraz rozbudowany Stadion Miejski im. Floriana Krygiera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński