Willa Grüneberga niszczeje, a pieniędzy na remont brak...

  Willa Grüneberga niszczeje, a pieniędzy na remont brak [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału
  Małgorzata Klimczak

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Gołe ściany, folia na zabytkowych poręczach schodów, gruba warstwa kurzu - tak wygląda Willa Gruneberga 5 lat po przesunięciu. Nie wiadomo, kiedy w tym budynku zacznie się remont i zostaną zrealizowane plany zrobienia z niej placówki kultury.
  Willa Grüneberga niszczeje, a pieniędzy na remont brak [ZDJĘCIA, WIDEO]
  1/31
  przejdź do galerii
  W 2014 Willa Gruneberga przy ul. Batalionów Chłopskich w Zdrojach została przesunięta z powodu budowy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Wcześniej wywłaszczono z niej mieszkańców, którzy otrzymali lokale zastępcze.

  Willa miała być przeznaczona na cele kulturalne jako filia Miejskiego Ośrodka Kultury w Dąbiu. 5 lipca 2018 r. przyjęty został miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Zdroje-Willa Kultury” w Szczecinie, uwzględniający m.in. niezbędne zmiany planistyczne dla terenu, na którym znajduje się nieruchomość.

  Na razie Willa stoi nieużytkowana. W środku zabezpieczone zostały folią zabytkowe elementy budynku, ale chłód i wilgoć robią swoje.

  CZYTAJ TAKŻE: Wielkie plany wobec willi Grüneberga w Szczecinie, ale pieniędzy na remont na razie brak  - Ta Willa traci swoje zabytkowe walory, bo nie da się uratować tego, co zostało zniszczone podczas przesuwania budynku - mówi Mariusz Łojko ze Stowarzyszenia „Ocalmy Zabytek”. - Wielu ekspertów uznało, że Willa wcale nie stała na trasie szybkiego tramwaju nie kolidowała z jego budową. Niepotrzebnie wyrzucono mieszkańców z domu, który był ich własnością od 1947 roku i niepotrzebnie zniszczono budynek. Ta Willa może zachować swoje walory historyczne, jako dom słynnej rodziny wytwarzającej organy, ale walory zabytkowe straci.

  Willę postanowił obejrzeć radny Dariusz Matecki z PiS. Chciał sprawdzić jej obecny stan.

  - Nie wiemy , kiedy będą pieniądze na remont budynku i jak będzie wyglądała jego przyszłość - mówi radny Matecki. - Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że wiele działań związanych z Willą odbyło się niezgodnie z prawem. To budzi niepokój.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ: Willa Grünebergów zostanie centrum kultury. Za ile?

  Kilka lat temu Andrzej Oryl, dyrektor MOK w Dąbiu przedstawił koncepcję zagospodarowania Willi.

  Zgodnie z koncepcją przedstawioną przez Andrzeja Oryla, Willa Grunebergów stałaby się ośrodkiem twórczej aktywności, zarówno dla mieszkańców lewobrzeża, jak i prawobrzeżnego Szczecina, a sam obiekt, pod roboczą nazwą Manufaktura Aktywności Twórczej, miałby zostać zaadaptowany na potrzeby różnego rodzaju pracowni i warsztatów tematycznych, w których będzie można zapoznać się z wytworami artystycznych rzemiosł pomorskich (tradycyjne techniki i wzory ceramiczne, tkackie, malarskie i organmi-strzowskie z regionu Pomorza). Część tych zajęć odbywa się teraz w Dąbiu.

  Opiekę merytoryczną nad takim profilem działalności placówki zadeklarował Uniwersytet Szczeciński oraz Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia.

  Modernizacja tego budynku kosztowałaby kilka milionów złotych. A sam budynek jest przedmiotem zainteresowania kilku radnych, którzy pytali o jego przyszłość.

  - Na obecnym etapie analizowane są możliwości sfinansowania z budżetu miasta opracowania dokumentacji związanej z koncepcją projektową i programem funkcjonalno-użytkowym dla Willi Gruneberga. Wniosek w tej sprawie złożył dyrektor MOK - wyjaśnia Krzysztof Soska.

  Willa Grunebergów została przesunięta o 45 m.

  Na zarzuty o łamanie praw konwencji o ochronie praw człowieka odpowiedziało miasto:
  "Artykuł 1 protokołu nr 1 do Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności rzeczywiście mówi, że nikt nie może być pozbawiony swojej własności, ale zaraz po tym stanowi "chyba, że w interesie publicznym i na warunkach przewidzianych przez ustawę oraz zgodnie z ogólnymi zasadami prawa międzynarodowego". Miasto realizując budowę SST działa właśnie w interesie publicznym mając na względzie dobro wszystkich tych, którzy od lat czekali na realizację inwestycji."

  ZOBACZ: Trwa przesuwanie willi Grüneberga. Budynek "wędruje" na płozach [zdjęcia]


  POLECAMY RÓWNIEŻ: Eksmisja z willi Gruneberga [zobacz specjalny FOTOREPORTAŻ]  WIĘCEJ O WILLI:  ZOBACZ TEŻ: Hotel Piast w Szczecinie. Zabytek bez rygoru [ZDJĘCIA]


  Protest przeciwko wyburzeniu dawnego hotelu Piast w Szczecinie


  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (7) forum.gs24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Szczecina

  Wideo ze Szczecina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Mistrzowie Handlu - zgłoś swoich kandydatów

  Mistrzowie Handlu - zgłoś swoich kandydatów

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów