MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zieloni: deweloperzy mogą pomóc rozwiązać problem z mieszkaniami komunalnymi

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
O szczegółach współpracy mówili dziś radni Przemysław Słowik i Andrzej Radziwinowicz.
O szczegółach współpracy mówili dziś radni Przemysław Słowik i Andrzej Radziwinowicz. Mariusz Parkitny
Współpracę miasta z deweloperami, aby zwiększyć ilość mieszkań komunalnych- proponują szczecińscy radni "Zielonych". Odpowiedzi jeszcze nie ma.

O szczegółach tej współpracy mówili dziś radni Przemysław Słowik i Andrzej Radziwinowicz. Ich zdaniem miasto powinno przystąpić do programu "lokal za grunt". Polega na tym, że miasto sprzedaje deweloperowi grunt w na tyle atrakcyjnej cenie, że opłaca mu się obok mieszkań komercyjnych zbudować lokale komunalne. Radni liczą na uchwałę rady miasta w tej sprawie. Do tej pory program działa w czterech gminach w kraju.

Andrzej Radziwinowicz cytował artykuł 75 Konstytucji RP: "Władze publiczne prowadzą politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, w szczególności przeciwdziałają bezdomności, wspierają rozwój budownictwa socjalnego oraz popierają działania obywateli zmierzające do uzyskania własnego mieszkania".

- W czasach wysokich stóp procentowych, w czasach niedostępności czy trudno dostępnego kredytu, Polacy nie mogą być skazani na wybór pomiędzy wysokimi odsetkami od kredytów, a wysokim najmem na rynku komercyjnym. Ponieważ mieszkańcy, którzy nie mają zabezpieczonego bezpieczeństwa w postaci dachu nad głową, nie korzystają tak naprawdę z pełni praw obywatelskich. Ponieważ każdy ich dzień to walka o przetrwanie, o spłaty wysokich odsetek - mówi Radziwinowicz .

Szczecin dysponuje prawie 15 tysiącami mieszkań komunalnych. 12176 podlega Zarządowi Budynków i Lokali Komunalnych, a prawie 2500 jest w gestii Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Komunalnego. Obecnie prawie 600 lokali to pustostany (433 w ZBiLK i 160 w TBS). Tylko 31 z nich jest gotowe do zamieszkania od razu. W tym roku do wynajmu, po wcześniejszym remoncie na koszt gminy, zaplanowano 233 mieszkania. Kolejne 178 przeznaczono do wynajmu w zamian za remont na koszt przyszłego najemcy. 81 zostanie zasiedlonych po przeprowadzeniu modernizacji całych budynków, a 70 lokali trafi na sprzedaż. Co roku do gminy wraca ok. 700 lokali. Przede wszystkim w wyniku śmierci najemcy oraz eksmisji. Odzyskane lokale są zwykle w bardzo złym stanie: brudne pomieszczenia, zniszczone podłogi, ściany i sufity, połamane drzwi, zdewastowane meble i urządzenia sanitarne itp. Często przed remontem mieszkanie wymaga gruntownego posprzątania, a w niektórych przypadkach przeprowadzenia dezynfekcji i dezynsekcji. Średni czas na wyremontowanie mieszkania ze środków miasta to kilkanaście miesięcy. Koszt remontu jednego odzyskanego mieszkania zależy m.in. od metrażu, stopnia zniszczenia, zakresu prac remontowych i waha się pomiędzy 40 tys. a ponad 100 tys. zł.

Radni przyznają, że Szczecin próbuje rożnymi programami zwiększyć podaż mieszkań komunalnych, ale ich zdaniem są nie niewystarczające.

- Kolejka oczekujących samego tylko miksu pomiędzy mieszkaniem socjalnym a komunalnym, to ponad 1800 osób. Tak naprawdę każdego dnia zgłaszają się nowe osoby, które czekają na mieszkanie komunalne - mówi Słowik.

Jego zdaniem tereny pod budownictwo mieszkaniowe miasto mogłoby w ramach wspomnianej ustawy "lokal za grunt" sprzedawać prywatnym deweloperom i w ramach częściowego rozliczenia otrzymywać od nich gotowe lokale mieszkalne, które systematycznie powiększałyby gminny zasób mieszkaniowy.

- Ma to też pozytywne skutki społeczne ponieważ mieszkańcy nie będą "segregowani" poprzez miejsce zamieszkania. W tym przypadku na jednym osiedlu, w jednym budynku mieszkalnym wspólnie będą mieszkać zarazem najemcy komunalni jak i lokatorzy posiadający mieszkania na własność. W ten sposób będziemy przeciwdziałać procesom gettyzacji - uważa radny Słowik.

Dodaje, że w przypadku korzystania z tego mechanizmu miasto może uzyskać z Banku Gospodarstwa Krajowego tzw "grant na infrastrukturę". Oznacza to, że w przypadku, gdy dojdzie do podpisania umowy z inwestorem, miasto będzie mogło uzyskać grant na pokrycie 10 procent kosztów przedsięwzięcia infrastrukturalnego towarzyszącego inwestycji realizowanej przez nabywcę nieruchomości.

- Czy Szczecin planuje wprowadzenie programu "Lokal za grunt"? Jeśli tak, to na na jaki etapie są przygotowania- pytają radni.

Odpowiedź miasta ma być udzielona na przełomie stycznia i lutego.

od 7 lat
Wideo

Ukraiński dron uderzył w radar w Orsku. Przeleciał aż 1800 kilometrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński