MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin nie ma architekta miasta. Pojawia się pytanie dlaczego?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Osoby odpowiedzialnej za to jaki będzie Szczecin nie tylko za rok czy dwa, ale za nawet 100 lat, miasto nie ma od lipca 2022 roku
Osoby odpowiedzialnej za to jaki będzie Szczecin nie tylko za rok czy dwa, ale za nawet 100 lat, miasto nie ma od lipca 2022 roku Andrzej Szkocki
Brak "bezpiecznika", jak nazywa Architekta Miasta, szef szczecińskiego oddziału SARP, budzi szereg kontrowersyjnych decyzji magistratu, które później rzutują na jakość życia szczecinian. Przypomnijmy, osoby odpowiedzialnej za to jaki będzie Szczecin nie tylko za rok czy dwa, ale za nawet 100 lat, miasto nie ma od lipca 2022 roku.

"Po śmierci Jarka Bondara (w maju 2021 roku) Szczecin nie ma Architekta Miasta. W zespole ds. budowlanych i rozwoju przestrzennego Szczecina na 12 członków, nie ma ani jednego architekta czy urbanisty. Od grudnia 2023 roku nie istnieje też Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna, której po zakończeniu 9-cio letniej misji nikt nawet nie podziękował"- powiedział w rozmowie z nami Karol Nieradka, szef szczecińskiego oddziału SARP.

Z pytaniem dlaczego tak się dzieje i kto teraz podejmuje decyzje w magistracie dotyczące architektury i urbanistyki miasta - zwróciliśmy się do biura prasowego Urzędu Miasta.

- W sprawie funkcjonowania zespołu ds. budowlanych i rozwoju przestrzennego miasta udzielaliśmy już wyczerpujących informacji - odpowiedziała w imieniu prezydenta miasta Sylwia Cyza-Słomska.

Przypomnijmy, w zespole ds. budowlanych i rozwoju przestrzennego Szczecina, który powołał prezydent Krzystek, na 12 członków nie było ani jednego architekta (jeden z przedstawicieli środowiska architektów występuje w zespole jako przedstawiciel firmy deweloperskiej) czy urbanisty. Prezydent powołał ten zespół w lipcu 2019 roku "na czas pandemii covid". Natomiast w skład tego zespołu wchodzili prawie głównie przedstawiciele szczecińskich deweloperów (pisaliśmy o tym 21 lutego 2024 roku). Właśnie wtedy zapytaliśmy magistrat, dlaczego w zespole doradców prezydenta zajmującym się przestrzenią i sprawami budowlanymi w Szczecinie nie ma ani jednego architekta czy urbanisty, Sylwia Cyza-Słomska z biura prasowego Urzędu Miejskiego odpowiedziała:

- Doradztwem z zakresu architektury i urbanistyki zajmuje się Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna - napisała w lutym tego roku Sylwia Cyza-Słomska.

Coś tu się nie zgadza. Jak twierdzi szef szczecińskiego SARP Karol Nieradka, MKUA w szczecińskim magistracie nie działa już od 9 miesięcy, natomiast magistrat twierdzi, że MKUA przestała pracować w grudniu 2023 roku.

- Jeśli chodzi o MKUA to uwagi na przepisy, które weszły w życie w 2023 r. dotychczasowy skład MKUA musiał zostać odwołany w grudniu 2023 r. obecnie trwają prace by w najbliższym czasie wznowić współpracę na tym polu - napisała do nas w kwietniu 2024 roku Sylwia Cyza-Słomska.

W lutym też biuro prasowe magistratu zapytane, kto realizuje zadania Architekta Miasta (Szczecin nie ma Architekta Miasta od lipca 2022 roku) napisało, że "dziś zadania Architekta Miasta realizuje i kontynuuje Wydział Architektury i Budownictwa, gdzie swoje obowiązki zawodowe z zakresu ładu architektonicznego i koordynacji zadań projektowych kontynuują pracownicy dawnego Biura Architekta Miasta. Wyodrębnione zostało również Biuro Rewitalizacji, które w pełni przejęło tematykę rewitalizacji. Ponadto kontynuujemy współpracę ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich".

W kwietniu na to samo pytanie Sylwia Cyza-Słomska pisze:

- Tak jak wielokrotnie informowaliśmy obecnie zadania Architekta Miasta realizuje i kontynuuje Wydział Architektury i Budownictwa, gdzie swoje obowiązki zawodowe z zakresu ładu architektonicznego i koordynacji zadań projektowych kontynuują pracownicy dawnego Biura Architekta Miasta. Wyodrębnione zostało również Biuro Rewitalizacji, które w pełni przejęło tematykę rewitalizacji.

Tym razem magistrat nie wspomina nic o współpracy z architektami z SARP. Nic dziwnego. Karol Nieradka, prezes szczecińskiego oddziału SARP w kwietniu tego roku na pytanie czy prezydent konsultował ważne decyzje dla miasta z architektami, z SARP, z Izbą Architektów, odpowiada:

- Nie widziałem się z prezydentem Krzystkiem od wielu lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński