Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więźniowie mają obowiązkowo pracować

Maciej Czerniak
Więźniowie z zakładu karnego w Pińczowie pracują przy sprzątaniu ulic i chodników oraz malowaniu szkół w mieście i gminie Jędrzejów.
Więźniowie z zakładu karnego w Pińczowie pracują przy sprzątaniu ulic i chodników oraz malowaniu szkół w mieście i gminie Jędrzejów. Lukasz Zarzycki
Minister Zbigniew Ziobro chce, by więźniowie obowiązkowo byli kierowani do sprzątania, napraw i remontów na rzecz samorządów.

Pomysł na razie jest na etapie ministerialnych zapowiedzi. Zakłada utworzenie bazy osób skazanych, które dyrektorzy poszczególnych zakładów karnych mogliby wysyłać obligatoryjnie do pracy. Niekoniecznie zarobkowej.

Schemat działania byłby następujący. Najpierw zapotrzebowanie na siłę roboczą - w formie wniosku - do szefów poszczególnych więzień kierowaliby burmistrzowie, prezydenci i wójtowie. Dyrektor jednostki następnie przesyłałby odpowiedź danemu samorządowcowi, ilu skazanych może oddelegować do sprzątania, pomocy przy wylewaniu asfaltu na budowach nowych dróg, prac remontowych czy opieki nad osobami starszymi, chorymi.

Skazani odpracowują wyroki

Tyle zakłada sam pomysł. Czy nowe przepisy miałyby zostać przyjęte w drodze rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości, czy uchwały sejmowej - na razie nie wiadomo. Odpowiedzi na maila w tej sprawie wysłanego do rzecznika MS jeszcze brak.

Miesięczne utrzymanie osadzonego w więzieniu kosztuje około 2,5 tys. zł.

W całości koszt pobytu w więzieniu pokrywa państwo, czyli podatnicy. Ilu skazanych w czasie odbywania kary pracuje? Z danych za ubiegły rok wynika, że w Zakładzie Karnym w Potulicach na 1187 więźniów pracę podjęło 362.

- W tym oddział zewnętrzny w Potulicach zatrudnia 119 skazanych - wyjaśnia mjr Paweł Granowski, zastępca dyrektora więzienia.

Z kolei w Zakładzie Karnym we Włocławku, gdzie przebywało w 2014 roku 1203 skazańców, pracuje 407 osadzonych.

- Nasi osadzeni są zatrudnieni u ośmiu pracodawców - tłumaczył kpt. Maciej Blekicki, st. insp. ds. zatrudnienia we włocławskim ZK. Jedną z tych firm jest PePeBe Włocławek, przedsiębiorstwo produkujące m. in. betonowe moduły do budowy garaży.

Przerwanie monotonii

Więźniowie z zakładu karnego w bydgoskim Fordonie w ubiegłych latach kierowani byli między innymi do prac przy umacnianiu wałów przeciwpowodziowych nad Wisłą.

TVN24/x-news

- Okazja do wyjścia poza mury więzienne z reguły spotyka się z entuzjazmem osadzonych - mówi jeden z wychowawców. - To przerwanie monotonii odbywania wyroku.

W jednostkach Okręgu Inspektoratu Służby Więziennej w Bydgoszczy pracuje zarobkowo 811 osób skazanych.

Więcej przeczytasz w plus.pomorska.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Więźniowie mają obowiązkowo pracować - Gazeta Pomorska

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński