MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przygotuj się do rozmowy o pracę. Również tej w formie zdalnej. O to pracodawca nie może cię zapytać

Justyna Madan
Justyna Madan
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Od tej rozmowy zależy cała nasza przyszłość. Im lepiej zaprezentujemy się potencjalnemu pracodawcy, tym większa szansa, że nas zatrudni. Zanim jednak zdobędziemy pracę marzeń, warto wiedzieć, czego unikać w czasie rozmowy o pracy, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie. Tego lepiej jest unikać. Czy pracodawca w czasie rozmowy może zapytać o wszystko, co przyjdzie mu do głowy?

Spis treści

- Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej warto zacząć od podstaw – a mianowicie od weryfikacji informacji umieszczonych we własnym CV. Wiele osób bowiem zapomina o aktualizacji dokumentu lub nawet nie potrafi rozwinąć wypowiedzi dotyczących poszczególnych etapów w karierze – podkreśla Emilia Szwaj, Dyrektor ds.Personalnych w Contec S.A.

Jak dodaje ekspertka drugą kwestią jest zgromadzenie informacji na temat potencjalnego pracodawcy i branży. - Niezwykle istotne jest również unikanie błędów, takich jak skupianie się na własnych potrzebach zamiast na wartości, jakie można wnosić do firmy, oraz zachowanie autentyczności podczas prezentacji umiejętności i doświadczenia – tłumaczy.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

 • Zrób research – firmę, dla której chcemy pracować sprawdzamy jeszcze przed wysłaniem CV, ale kiedy już do nas zadzwonią, dobrze jest zrobić porządny research przed spotkaniem. Sprawdzamy nie tylko stronę internetową firmy, czy konto na LinkedIn, ale też posty w mediach społecznościowych, czy najnowsze komunikaty prasowe. To pozwoli nam zrozumieć zarówno cel, jak i kulturę firmy.
 • Poćwicz – dobrze jest mieć przygotowane odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, typu: co cię interesuje, dlaczego chcesz dla nas pracować. Im lepiej na te pytania odpowiemy, tym większe szanse na zatrudnienie będziemy mieć, bo zrobimy dobre pierwsze wrażenie. Nie zapominaj, na jakie stanowisko aplikujesz i podkreślaj swoje umiejętności pod kontem potencjalnej pracy.
 • O tym, co było – warto przygotować sobie też informacje o naszych poprzednich stanowiskach, czym dokładnie się zajmowaliśmy, a przede wszystkim, dlaczego już tam nie pracujemy. Nie narzekamy na byłego pracodawcę, to nigdy nie pozostawia dobrego wrażenia. Firmy wolą zatrudniać osoby, które potrafią rozwiązywać konflikty, a nie w nich trwać.
 • Przygotuj własne pytania – nie czekaj tylko na to, aby być przepytywanym, ale wykaż inicjatywę. Dopytaj np. o obowiązki związane ze stanowiskiem, jak mierzone byłyby wyniki pracy, z jakimi działami trzeba będzie współpracować i jak te działy ze sobą współpracują.

- Kandydaci powinni unikać wprowadzania w błąd lub fałszowania informacji na temat swojej ścieżki zawodowej lub umiejętności, gdyż doświadczeni rekruterzy potrafią wyłapać takie nieścisłości, co może prowadzić do utraty szansy na ciekawe stanowisko – mówi Emilia Szwaj.

Dzień rozmowy kwalifikacyjnej

 • Zaplanuj strój – odpowiednie ubranie to podstawa, warto sprawdzić wcześniej jaki dress code obowiązuje w danej firmie i ubrać się odpowiednio.
 • Weź to ze sobą – mimo, że pracodawca prawdopodobnie będzie je miał, warto zabrać ze sobą wydrukowane CV, można na nim zaznaczyć konkretne elementy, które podczas rozmowy chcemy podkreślić. Dobrze jest mieć też ze sobą długopis i notatnik, lepiej robić notatki tak, niż w telefonie.
 • Nie spóźnij się – zaplanuj dojazd do firmy uwzględniając potencjalne korki i wypadki losowe. Lepiej być tam przed czasem i poczekać, niż się spóźnić.
 • Pierwsze wrażenie – w tym właśnie momencie zrobimy swoje pierwsze wrażenie. Przyjazd na czas, schludne, czyste ubranie, ułożone włosy, czyste paznokcie i uśmiech. To proste i wydawałoby się, że oczywiste elementy, ale warto zwrócić na nie szczególną uwagę.
 • Nie kłam – kłamstwa prędzej, czy później wyjdą na jaw, więc nie ma sensu w to brnąć. Na rozmowie kwalifikacyjnej bądź szczery, to ułatwi nawiązanie kontaktu. Skup się na swoich mocnych stronach i wyjaśnij, dlaczego dzięki nim jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko.
 • Wracaj do doświadczeń – kiedy odpowiadasz na pytania, nawiązuj do swoich doświadczeń, podawaj przykłady i osiągnięte wyniki. Wykorzystuj każdą okazję, aby podkreślić, jak dobrym kandydatem na to stanowisko jesteś. Pewność siebie to podstawa, nawet jeśli w rzeczywistości, taka rozmowa cię stresuje.
 • Nie bój się pytać – po rozmowie możesz zapytać, co dalej. Kiedy możesz spodziewać się informacji o dalszym etapie lub zatrudnieniu. Czy ktoś będzie dzwonił, a może dostaniesz maila? Dzięki temu będzie wiadomo, czego się spodziewać.

Do rozmowy zdalnej też trzeba się przygotować

Pandemia COVID-19 sprawiła, że zaczęliśmy pracować z domu i wiele firm nadal pozostało w tym trybie. Oznacza to, że zamiast rozmowy twarzą w twarz, czeka nas rozmowa przez monitor komputera. Czy do takiej rozmowy też trzeba się przygotowywać? Jak najbardziej. Obowiązują nas dokładnie takie same zasady. Zdalnie, czy nie „walczymy” o konkretne stanowisko.

Oznacza to, że trzeba się wcześniej odpowiednio przygotować, a na rozmowie pokazać się na czas. Tutaj warto sprawdzić łącze internetowe, a nawet podjąć próbę zalogowania się wcześniej, aby sprawdzić, czy podany przez pracodawcę link działa i tuż przed wyznaczonym czasem nie pojawią się trudności.

Ubranie zawsze ma znaczenie, dlatego podczas zdalnej rozmowy kwalifikacyjnej również trzeba wyglądać elegancko i profesjonalnie. Nieuczesane włosy, brudna bluza nie wchodzą w grę. Sprawdź też, czy dookoła jest porządek, tak aby nasze tło wyglądało czysto i schludnie.

Przez kamerkę trudno jest nawiązać kontakt wzrokowy, ale staraj się patrzeć na swojego rozmówcę. Nie wgapiaj się jednak w oko kamery, nie rozglądaj się, nie zajmuj niczym innym. Skup się tylko i wyłącznie na swoim rozmówcy. Pokaż zaangażowanie w rozmowę i słuchaj uważnie. Rób notatki.

Możesz sobie przygotować wcześniej ściągawkę z odpowiedziami na pytania, które mogą sprawić ci więcej trudności. Połóż notatki w pobliżu, ale nie polegaj na nich. Lepiej dobrze się przygotować, niż co chwilę patrzeć w bok i czytać informacje potrzebne do udzielenia odpowiedzi.

O to pracodawca nie może cię zapytać

Nie tylko potencjalnego pracownika obowiązują zasady dotyczące odpowiedzi na pytania, odpowiedniego przygotowania i ubioru. Pracodawca również ma swoje obowiązki, a bardzo ważną kwestią są zadawane przez niego pytania. Nie o wszystko może zapytać.

- Pracodawcy również powinni przestrzegać pewnych granic – pytania dotyczące orientacji seksualnej, stanu cywilnego czy planów rodzinnych są nieodpowiednie i naruszają zasady równego traktowania w miejscu pracy oraz Kodeksu Pracy – wymienia Emilia Szwaj.

O to pracodawca nie powinien cię pytać:

 • choroby i nałogi, w tym czy pracownik pali papierosy, ani jakie ma wyniki badań lekarskich;
 • życie prywatne to… prywatna sprawa pracownika, pytania o zamążpójście, posiadanie lub planowanie dzieci są niedopuszczalne;
 • religia i przekonania, to kolejne kwestie, które nie mogą mieć wpływu na zatrudnienie, jednocześnie nie porusza się też wątków politycznych;
 • nie powinniśmy usłyszeć pytań na temat pieniędzy, chyba że chodzi o nasze wynagrodzenie, kredyty i lokaty to nasza sprawa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przygotuj się do rozmowy o pracę. Również tej w formie zdalnej. O to pracodawca nie może cię zapytać - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński