Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu wojewódzkim w Szczecinie wykonano zabieg neuromodulacji krzyżowej

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Szpital wojewódzki w Szczecinie jest jedynym szpitalem na Pomorzu Zachodnim wykonującym tego typu zabiegi.
Szpital wojewódzki w Szczecinie jest jedynym szpitalem na Pomorzu Zachodnim wykonującym tego typu zabiegi. Szpital Wojewódzki w Szczecinie
W szpitalu przy ul. Arkońskiej wykonano skomplikowaną operację neuromodulacji krzyżowej. Szpital wojewódzki w Szczecinie jest jedynym szpitalem na Pomorzu Zachodnim wykonującym tego typu zabiegi.

Zabiegi neuromodulacji krzyżowej wykonuje się, kiedy u pacjenta dochodzi do zaburzeń czynności dolnych dróg moczowych. Mówi się wtedy o pęcherzu nadaktywnym. Chorzy odczuwają ciągłe parcia na pęcherz. Mają kłopot z częstomoczem oraz częstym nocnym oddawaniem moczu.

Pomimo coraz lepszego poznania fizjologii oraz patologii dotyczącej pracy pęcherza moczowego, polegającej na gromadzeniu i wydalaniu moczu, nie udało się dotychczas znaleźć skutecznej u wszystkich pacjentów metody terapeutycznej. Powagi sytuacji dodaje fakt, iż schorzeniem tym dotkniętych jest około 16.9 proc. kobiet i 16 proc. mężczyzn.

Pani Aleksandra od lat zmagała się na dolegliwości związane z zaburzeniami dolnych dróg moczowych.

- Potrafiłam siedzieć w toalecie po dziesięć, dwadzieścia minut, aby oddać mocz, a czasem w ogóle mi się to nie udawało. Przez to co chwilę biegałam do ubikacji, by znowu próbować. To była męczarnia - opowiada 26-letnia pacjentka, która – jako pierwsza w szpitalu wojewódzkim - przeszła zabieg neuromodulacji krzyżowej.

Bywało, że przez kilka dni z rzędu kobieta nie mogła swobodnie oddać moczu.

- W końcu przyszedł dzień, w którym byłam w toalecie co godzinę lub co pół godziny - przyznaje chora. - Niedawno jechałam ze znajomymi autokarem za granicę. Autobus zrobił jedną przerwę, podczas której nie zdążyłam oddać moczu. Gdy zachciało mi się o godz. 10, to załatwiłam się dopiero o 16 w jakiejś restauracji, w której spędziłam 20 minut w toalecie. To był moment, w którym zdecydowałam, że muszę coś z tym zrobić.

Na dodatek, uciążliwości związane z trudnością oddania moczu często są związane z zakażeniami.

W przypadłości pani Aleksandry, lekarze do których się udała dopatrywali się problemów z nerkami. Dopiero po wizycie u urologa i wykonaniu pogłębionych badań urodynamicznych się okazało, że ma neuromodulację.

- Zabieg neuromodulacji krzyżowej wykonuje się w dwóch podstawowych wskazaniach – są to pęcherz nadaktywny i czynnościowa przeszkoda podpęcherzowa. Mówiąc prościej, to sytuacje, w których pacjent albo bardzo często oddaje mocz (-nawet co 20 minut, odczuwa ciągłe parcie), albo kiedy ma duże zaleganie moczu i nie może tego moczu oddać, choć nie ma żadnej ewidentnej przeszkody pod pęcherzem, która by ten stan powodowała – tłumaczy dr Krystian Kaczmarek, urolog ze szpitala wojewódzkiego w Szczecinie.

W Polsce wciąż niewiele ośrodków zajmuje się neuromodulacją krzyżową. Te, które to robią, znajdują się głównie w Warszawie. W całym Pomorzu Zachodnim jest tylko jeden szpital zajmujący się tym problemem - szczeciński zespół wspomagał swoją wiedzą i doświadczeniem Maciej Oszczudłowski - urolog ze Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.

-Neuromodulacja krzyżowa to technika wykorzystywana przy leczeniu zaburzeń czynności dolnych dróg moczowych – tłumaczy dr Oszczudłowski. - Zabieg wykonuje się wtedy, kiedy inne metody leczenia, takie jak trening pęcherza moczowego, rehabilitacja, fizykoterapia i farmakologia nie przynoszą efektów.

Dzięki zabiegowi neuromodulacji krzyżowej, który wykonali urolodzy ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie, jakość życia pacjentki znacznie się poprawiła. Jak nam przyznała, w końcu będzie mogła wyjechać pod namiot - marzenie, którego przez uciążliwe trudności z oddawaniem moczu nie mogła do tej pory zrealizować.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński