Uchwała o droższej i większej Strefie Płatnego Parkowania w Szczecinie trafiła do sądu. Jakie zarzuty stawia prokuratura?

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Nowe, większa i droższa Strefa Płatnego Parkowania w Szczecinie ma wejść w życie 1 lutego 2021
Prokuratura Rejonowa Szczecin – Niebuszewo w Szczecinie skierowała do sadu skargę na uchwałę szczecińskiej rady miasta Szczecin w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, opłat za postój oraz sposobu ich pobierania.

Prokuratura wniosła o stwierdzenie nieważności uchwały i przywrócenie stanu zgodnego z obowiązującym prawem.

Główne zarzuty wobec przyjętej przez radę miasta uchwały to:

  • Preferencyjne stawki abonamentów dla wybranych
  • Brak wystarczającego uzasadnienia podniesienia opłat jednorazowych
  • Miasto nie może samo rozpatrywać reklamacji
  • -Złe wypełnienie blankietu nie może oznaczać niewniesienia opłaty

ZOBACZ TEŻ:

Prokuratura z urzędu skierowała do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie skargę, w której zakwestionowała uchwałę o SPP zarzucając jej m.in. to, że wbrew przepisom i zasadzie równości wobec prawa, wprowadza opłaty abonamentowe oraz zryczałtowane jedynie dla osób spełniających określone kryteria, znosząc tym samym powszechny dostęp do abonamentów w preferencyjnej cenie.

- Wprowadzenie preferencyjnej stawki abonamentu ma dotyczyć jedynie osób rozliczających podatek w Szczecinie lub podmiotów mających w nim swoją siedzibę. W ten sposób w ocenie prokuratora uchwała dyskryminuje osoby fizyczne zamieszkałe na stałe w Szczecinie, które nie mają obowiązku składania deklaracji podatkowej, jak np. osoby pozostające na utrzymaniu małżonka lub rodziców, które w danym roku osiągnęły zerowy przychód, bądź których dochód i ich podatek do zapłaty wynosił zero. Z kolei faworyzowanie mieszkańców Szczecina w stosunku do osób mieszkających w gminach sąsiadujących, i tam odprowadzających podatek dochodowy od osób fizycznych, podczas gdy osoby te pracując w Szczecinie, przyczyniają się do osiągania dochodów przez podmioty gospodarcze, w których świadczą pracę, w ocenie prokuratora stanowi naruszenie zasady równości - czytamy w przygotowanym przez prokuraturę oświadczeniu.

ZOBACZ TEŻ:

Prokurator wskazał ponadto, iż uchwała została wydana z istotnym naruszeniem prawa poprzez niedostateczne jej uzasadnienie w zakresie:

  • wysokości podwyższenia opłat jednorazowych w podstrefie A i B,
  • opłat zryczałtowanych
  • i opłaty dodatkowej za niewniesienie opłaty za postój, w zakresie wysokości abonamentu na określoną liczbę dni roboczych
  • oraz znacznego rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania.

Prokurator krytykuje również tryb reklamacyjny. Ten sam organ nie może rozpoznawać wydanych przez siebie decyzji, natomiast w zaskarżonej uchwale podmiotowi administrującemu Strefę Płatnego Parkowania przyznano kompetencję do rozpatrywania reklamacji związanych z funkcjonowaniem strefy.

Prokurator zaskarżył także zapis, zgodnie z którym, błędnie wprowadzona podstrefa lub numer rejestracyjny pojazdu przy dokonaniu płatności oznacza niewniesienie opłaty za postój, pomimo faktycznego jej wniesienia.

W ocenie prokuratora regulacja ta stanowi wykroczenie poza zakres przyznanej ustawowo kompetencji Radzie Miasta upoważnionej jedynie do ustalenia sposobu poboru opłaty za postój pojazdu w strefie płatnego parkowania i sposobu poboru opłaty dodatkowej za nieopłacony postój, nie zaś do modyfikowania ustawowo określonych przesłanek powstania obowiązku uiszczenia opłaty dodatkowej.

Nie tylko prokuratura źle ocenia uchwałę

- Nie dziwię się decyzji prokuratury. Ta uchwała była źle opracowana i źle uzasadniana. Fałszywie. Ona nie skutkuje rotacją, ani czystszym powietrzem, tylko zagarnianiem naszych pieniędzy, i to na dużą skalę. Nie wiem, czy istnieje kontekst polityczny, ale wiem na pewno: bez Państwa wsparcia i podpisów oraz aroganckiej reakcji radnych koalicji rządzącej miastem, nikt nie zainteresowałby się tym tematem. A dzieje się krzywda i każda reakcja na nią zasługuje na słowa uznania. Szczególnie wtedy, kiedy Ci, którzy powinni pierwsi reprezentować interes mieszkańców - podkreśla Damian Frycz, aktywista walczący ze zmianami w SPP.

ZOBACZ TEŻ:

SPP w Szczecinie będzie większa i droższa. To już pewne. Zob...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie