MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwają poszukiwania projektanta i wykonawcy obwodnicy Polic. Ogłoszono przetarg

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Police otrzymały 245 mln zł z V edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla obwodnicy Polic stanowiącej dojazd do węzła Police Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina
Police otrzymały 245 mln zł z V edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla obwodnicy Polic stanowiącej dojazd do węzła Police Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina archiwum
Do 18 sierpnia gmina Police czeka na oferty od firm zainteresowanych budową obwodnicy Polic, która ma doprowadzić ruch tranzytowy do Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina.

To przetarg w formule "zaprojektuj i wybuduj". Zadaniem wykonawcy będzie opracowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji środowiskowej, a potem budowa drogi. Czasu nie jest dużo.

Kiedy poznamy wykonawcę?

- To są duże zadania. Nie wiemy, czy będą protesty, czy będą odwołania konsorcjum — mówił Krzysztof Kuśnierz, naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego Urzędu Miejskiego w Policach.

Do dokumentacji przetargowej został dołączony program funkcjonalno-użytkowy, który zawiera szczegółową koncepcję obwodnicy Polic. Na odcinku od ulicy Nadbrzeżnej (jeszcze przed wjazdem do osiedla Mścięcino) do ulicy Przęsocińskiej będzie jednojezdniowy odcinek. Ulica Przęsocińska, czyli droga powiatowa 3914Z (droga z Polic do Przęsocina), będzie poszerzona o trzeci pas.

Obwodnica Polic będzie dwujezdniowa dopiero na odcinku od ul. Przęsocińskiej do ul. Tanowskiej, czyli do drogi wojewódzkiej nr 114. Na arterii będą trzy ronda. W obszarach projektowanych skrzyżowań będą zaprojektowane ścieżki rowerowe lub pieszo - rowerowe oraz chodniki. Wiadomo, że na obwodnicy będzie jedno skrzyżowanie dwupoziomowe, na styku z linią kolejową nr 406 do Trzebieży. Projektant może wykorzystać istniejący przejazd pod torami, ale również zaprojektować wiadukt nad linią kolejową.

Gmina Police preferuje wariant "biały" przebiegu obwodnicy.
Gmina Police preferuje wariant "biały" przebiegu obwodnicy. Urząd Miejski w Policach

Gmina zastrzega, że choć wskazała powyższy przebieg, to istotne w przebiegu obwodnicy Polic będą ustalenia z Wodami Polskimi, Eneą, PKP, a przede wszystkim decyzja środowiskowa wydana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie.

Kiedy będzie gotowa obwodnica Polic?

- Musimy zrealizować obwodnicę do 2028 roku, bo Zachodnia Obwodnica Szczecina ma być gotowa do 2030 roku. Wówczas będziemy przygotowani, żeby osłonić Police przed ruchem tranzytowym. Zderzymy się z sytuacją, gdzie będzie duże natężenie ruchu w kierunku węzła Police na ZOS-i - poinformował Ryszard Kowalski szef pracowni projektowej Dróg i Mostów DIM.

Znane są też prognozy ruchu drogowego w Policach do 2040 roku. Według eksperta, bez budowy obejścia drogowego, mieszkańców Polic czekają spore kłopoty. Do miasta wjedzie dziennie 8000 pojazdów.

- To spowoduje duże kłopoty komunikacyjne. Specyficzny układ miejski: zjazdy do posesji, przejścia dla pieszych, przystanki w godzinach szczytu spowodują poważny problem w centrum Polic - poinformował Damian Kraśniański, ekspert prognozowania ruchu z firmy Damart.

Nie lepiej w 2040 roku ma być też na ulicy Przęsocińskiej między Policami a Przęsocinem, gdzie planowane natężenie to 8500 pojazdów na dobę. Rozwiązanie tego problemu leży we współpracy ze Szczecinem.

- Musi być zaangażowany Szczecin, który powinien poprowadzić nowe korytarze transportowe. Potrzebne są dodatkowe analizy, z której strony poprowadzić obejście Przęsocina — dodaje Damian Kraśniański.

Ekspert dodał, że modelowanie ruchu to tylko prognoza.

- Nie możemy w sposób precyzyjny określić przyszłych potoków ruchu. Praktyka pokazuje, że ruch po realizacji inwestycji wzrasta i jest większy, niż wynika z prognozy — informuje Damian Kraśniański.

od 7 lat
Wideo

Boże Ciało - na czym polega to święto echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński