MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Most Czołgowy nad Słupią rozebrany. Powstanie nowa przeprawa [zdjęcia]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Most Czołgowy został zdemontowany.
Most Czołgowy został zdemontowany. Krzysztof Głowinkowski
Most Czołgowy nad rzeka Słupią został rozebrany. W jego miejscu powstanie nowa przeprawa. Stara konstrukcja trafiła do miejskiego magazynu.

Demontaż Mostu Czołgowego rozpoczął się już po koniec stycznia. Prace zainicjowano od odrdzewiania konstrukcji, która ma ponad 50 lat. Z tego powodu wiele śrub, sworzni i innych elementów zapiekło się i mogło stawiać opór podczas rozbiórki.

Idąc zgodnie z nurtem Słupi Most Czołgowy był pierwszą przeprawą w mieście. Łączył dwa brzegi rzeki w rejonie Parku Kultury i Wypoczynku oraz Lasku Południowego.

Postawiono go na początku lat 70. XX wieku. Była to jednoprzęsłowa konstrukcja Baileya opracowana podczas II wojny światowej. Donald Bailey był brytyjskim inżynierem pracującym dla wojska. Zaprojektował on stalowy most, który można było szybko zmontować i zdemontować. Ułatwiała to segmentowa konstrukcja, do montażu której nie potrzeba było nawet ciężkiego sprzętu.

Po wojnie mosty Baileya były powszechnie wykorzystywane w zastosowaniach cywilnych. Jeden z takich mostów trafił także do Słupska i został zmontowany w miejscu dawnego mostu kolei wąskotorowej.

Przez wiele lat przeprawiały się przez niego czołgi z jednostki wojskowej przy ul. Bohaterów Westerplatte. Tą drogą podążały w na bocznicę kolejową, gdzie były załadowywane na wagony i transportowane na poligony. Stąd m.in. most zwyczajowo nazywano czołgowym. W 2000 roku ta nazwa stała się oficjalna.

Most kolejowy powstał w tym miejscu pod koniec XIX wieku, jako przeprawa dla kolei wąskotorowej w kierunku Dębnicy Kaszubskiej i Budowa. W nocy z 7 na 8 marca 1945 r. wycofujące się z miasta oddziały armii niemieckiej wysadziły most w powietrze.

Most Czołgowy trafił do magazynu Zarządu Infrastruktury Miejskiej, gdzie będzie czekał na decyzję co będzie z nim dalej.

W jego miejsce wybudowana zostanie nowa przeprawa dla pieszych i rowerzystów. Natomiast obok trwa budowa mostu, który będzie elementem kolejnego odcinka miejskiego ringu. Oba mosty mają być oddane do użytku w połowie roku przyszłego.

Przypomnijmy, że pod koniec lutego br. zdemontowano także Most Łabędzi w rejonie ul. Orzeszkowej. Konstrukcja została przewieziona do zakładu wykonującego te prace celem oczyszczenia, uzupełnienia brakujących i zakonserwowania istniejących elementów. W nowej odsłonie powrócić ma w sierpniu – wtedy zakończyć mają się wszystkie prace związane z jego renowacją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Most Czołgowy nad Słupią rozebrany. Powstanie nowa przeprawa [zdjęcia] - Głos Pomorza

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński