Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa Fama w Świnoujściu. Młodzi artyści przejmują miasto

Adam Swarcewicz [email protected]
Spektakle na Famie bywają bardzo kontrowersyjne. Artystom zależy na wywołaniu silnych emocji.
Spektakle na Famie bywają bardzo kontrowersyjne. Artystom zależy na wywołaniu silnych emocji. Archiwum mfama
Już od poniedziałku, przez następnych 12 dni Świnoujściem zaczną rządzić młodzi artyści. Twórcy wyszli ze sztuką do ludzi, dlatego występy będą odbywać się w całym mieście

Rozpoczęła się 46. edycja festiwalu Fama. W tym roku jej pełna nazwa to Fama Gaz-Terminal Sztuki. Podczas festiwalu odbędzie się ponad sto darmowych wydarzeń ze świata teatru, muzyki, czy literatury.

Trzy prawykonania właśnie w Świnoujściu

W tym roku na Festiwalu Fama Gaz-Terminal Sztuki trzy projekty będą wykonane po raz pierwszy. Dotyczy to następujących przedsięwzięć: „Andriej Wyszyński. Przemówienia sądowe”, „Opowieść o bezsennej nocy”, oraz „Wariacje Kolbergowskie”.

- Każdy z tych utworów już wzbudził duże zainteresowanie w świecie muzycznym. Po raz pierwszy zostaną odegrane właśnie w Świnoujściu - mówi Bogusław Bojczuk, organizator tegorocznej Famy.

Literacko o wyspach

Na festiwalu będą przenikać się różne dziedziny sztuki, od literatury, przez malarstwo po teatr i muzykę. Specjalnym punktem programu będą spotkania literackie, na których tematem staną się książki, które w swojej treści nawiązują do słowa „wyspy”.

- Podobieństwa do Świnoujścia są bardzo widoczne. Wybrane opowiadania też będą mówić o pewnej hermetyczności i tworzeniu własnego, wyspiarskiego świata - mówi Bogusław Bojczuk.

Podczas tych spotkań zostanie też podjęty problem nacjonalizmu, który zostanie zderzony ze Świnoujściem i bliskością tego miasta z granicą niemiecką.

- Nie są to rzeczy łatwe w odbiorze, kiedy się je kieruje do masowego odbiorcy. Zależy nam jednak, aby zmusić ludzi do myślenia - dodaje Bojczuk.

8 minut specjalnie dla pasażerów

Wydarzenia podczas tegorocznego festiwalu będą odbywać się w najróżniejszych punktach miasta. Będzie to m. in. hala na terenie Basenu Północnego, sala MDK-u, muszla koncertowa, plac Wolności, Jazz Club Scena, a także dworzec kolejowy i targowisko miejskie.

Ważnym punktem będzie „Sztuka w 8 minut”, czyli krótkie występy na promie „Bielik”, podczas których młodzi artyści będą próbować zainteresować swoją twórczością pasażerów.

- Bywało, że w muszli koncertowej muzycy rozpoczynali koncert do pustych ławek, a kończyli wśród takiego tłumu, że trudno było znaleźć choć jedno wolne miejsce - przypomina Bogusław Bojczuk.

Festiwal na stałe wpisał się w obraz Świnoujścia. Właśnie tu co roku profesjonalna kadra pedagogiczna stara się znaleźć najlepszych młodych artystów, którzy w przyszłości zawojują polską scenę.

- Dla artystów Świnoujście to zawsze była wyspa wolności. Po prostu tu zawsze można więcej - dodaje Bogusław Bojczuk.

Zobacz też:

Polecamy na gs24.pl:

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński