Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądają zabytki kartograficzne. W Szczecinie odbyła się prezentacja w bibliotece uniwersyteckiej [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Radosław Skrycki z zakupionym niedawno widokiem Szczecina z XVIII wieku. W bibliotece US odbyła się prezentacja nabytków kartograficznych
Radosław Skrycki z zakupionym niedawno widokiem Szczecina z XVIII wieku. W bibliotece US odbyła się prezentacja nabytków kartograficznych Andrzej Szkocki
Najnowsze nabytki Gabinetu Dawnej Kartografii, w tym zakupione w publicznych zbiórkach w 2022 i 2023 roku, zostały pokazane w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego.

Była to jedna z nielicznych okazji, by zobaczyć na "żywo" zabytki kartografii.

- Ta kolekcja, która jest nie tylko kartograficzna, bo tu są też widoki miast pomorskich, a przede wszystkim Szczecina. Ostatnio udało nam się kupić widok Szczecina według rysunku Fryderyka Bernarda Wernera - mówi dr hab. Radosław Skrycki, kustosz zbiorów kartograficznych w Bibliotece Głównej US.

To miedzioryt przedstawiający widok miasta wydany przez Martina Engelbrechta w Augsburgu, według rysunku Friedricha Bernharda Wernera. To kolorowa panorama Szczecina tuż po zakończeniu rozbudowy szczecińskich fortyfikacji przez Prusaków, czyli w pierwszej połowie XVIII wieku. Uwagę zwraca to, że kolory Gryfa z tarczy herbowej, nie mają wiele wspólnego z prawdą, ale wówczas wydawcy map nie dbali o takie rzeczy.

Tak wyglądają zabytki kartograficzne. W Szczecinie odbyła się prezentacja w bibliotece uniwersyteckiej [ZDJĘCIA]
Andrzej Szkocki

- Kolejna rzecz, którą całkiem niedawno udało nam się nabyć to widok twierdzy szczecińskiej z lotu ptaka. Został wydany około połowy osiemnastego wieku w Berlinie. To jest tym cenniejsza rzecz, że Berlin wtedy nie należał do czołówki, a nawet powiedziałbym, że do ogona miejsc, w których wydawano tego typu rzeczy. Autor skopiował wcześniejszy widok z początku osiemnastego wieku, więc są pewne nieścisłości, jeśli chodzi o opis tego planu widokowego - dodaje Radosław Skrycki.

Ciekawie wygląda mapa Księstwa Pomorskiego z dużym fragmentem Meklemburgii, w dolnej części mapy jest widok Wismaru. Powstała prawdopodobnie pod koniec XVII wieku. To mapa - dziwoląg. Dlaczego?

- Mapa dawnego księstwa jest przyozdobiona widokiem miasta, które w ogóle z Pomorzem nic nie miało wspólnego. Wyjaśnienie jest takie, że w okresie szwedzkim w Wismarze znajdował się sąd kameralny dla całego Pomorza, dla wszystkich posiadłości. szwedzkich na Pomorzu. Z tego powodu było to najważniejsze szwedzkie miasto na południowym Bałtyku - wyjaśnia historyk.

Szczególnie cenna jest mapa rękopiśmienna z 1781 roku. Przedstawia powiat sulechowski. Jej autorem jest Goswien Othmar Schultze.

- Schulze jako pierwszy kartograf wykonał mapy całą Nowej Marchii. To ponad 100 map. Mapa rękopiśmienna nie mogła być drukowana. Fryderyk II, król pruski, zabronił drukować mapy swojego kraju. To były dobre mapy topograficzne - mówi Radosław Skrycki.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński