Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak "młode" dźwigozaury prezentują się na Łasztowni [zdjęcia]

Marek Rudnicki
Marek Rudnicki
Odnowione nabrzeża z trzema historycznymi żurawiami, a w przyszłości monitoring trotuarów i zagospodarowana cała wyspa Łasztownia.

Zostały zamontowane na Łasztowi w latach 30. XX w. i dziś są unikatami w skali całej Europy.

Od wczoraj od godziny 18 do rana będą próbnie podświetlane do końca tygodnia. Nie jest to ostateczne oświetlenie, jako że wykonawca tego docelowego wyłoniony zostanie w końcu tego miesiąca.

Do sierpnia czyli do regat zmieni się też całe nabrzeże.

- To nie jest ostatni krok ku lepszej przyszłości tego miejsca - mówi prezydent, Piotr Krzystek. - Przed nami ogłoszony niedawno projekt architektoniczny zagospodarowania Łasztowni, który pozwoli uczynić z tego miejsca serce miasta. Już interesują się nim architekci z całego świata.

Taką wizję przedstawił przy oddawaniu do użytku odmalowanych żurawi prezydent miasta Piotr Krzystek. Ma to sprawić ogłoszony konkurs zagospodarowania Łasztowni.

Póki co, cieszmy się żurawiami. Niestety, nigdy już nie zostaną uruchomione, co też byłoby nie lada atrakcją nabrzeża. Gdy stały opuszczone, elementy ich mechanicznych urządzeń zostały rozkradzione.

Docelowo na stałe zostaną fantazyjnie podświetlone. Iluminacja ma być gotowa wraz z oddaniem do użytku nowej, 650-metrowej części nabrzeża od Trasy Zamkowej do granicy Portu Rybackiego Gryf przy cyplu Łasztowni. Stanie się to jeszcze przed letnimi regatami.

Renowacji dźwigozaurów dokonała spółka Mega z Gdyni. Wartość prac to 554 tys. zł. Mega w konsorcjum ze szczecińską firmą Kowal realizuje także przebudowę i modernizację Nabrzeża Starówka. Tu koszt prac jest znacznie wyższy, wynosi niemal 14 mln zł.

Przypomnijmy, że szczecińskie żurawie były typowymi urządzeniami portowymi. Te nasze zbudowała prawdopodobnie niemiecka firma Krupp. Przez cały okres międzywojenny były używane w szczecińskim porcie. Dawniej miały w kabinach drewnianą zabudowę. Po wojnie większość z nich zezłomowano.

Zobacz także: Zabytkowe dźwigozaury rozbłysły na Łasztowni

Zobacz zdjęcia lotnicze odcinka drogi S6 Goleniów – Kiełpino

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński