MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecińscy radni zostają w kapciach i będą obradować zdalnie

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Na czwartek zaplanowano pierwszą w historii naszego miasta sesję rady miasta przeprowadzoną za pomocą wideokonferencji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to przyjętych zostanie kilka niezbędnych do funkcjonowania miasta w czasie pandemii projektów uchwał.

- Nie ma przeszkód, by radni podejmowali decyzje w postaci aktów prawa miejscowego z wykorzystaniem elektronicznego systemu umożliwiającego zdalne podejmowanie uchwał. Uchwały podejmowane za pośrednictwem takiego systemu będą podlegać takiemu samemu nadzorowi prawnemu, jak uchwały podejmowane w tradycyjny sposób - poinformował Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski.

ZOBACZ TEŻ:

Z tej możliwości skorzystają dziewiątego kwietnia szczecińscy radni, którzy po raz pierwszy w historii naszej samorządności będą mogli obradować nie wychodząc z domów.

- Dla nas wszystkich będzie to duże wyzwanie i szczerze powiedziawszy trochę się obawiam jak to wszystko wyjdzie - mówi Renata Łażewska, przewodnicząca rady.

Sesja rozpocznie się w czwartek o godzinie dziesiątej i jej przebieg ma być udostępniany wszystkim zainteresowanym. Głosowania również będą odbywać się online za pomocą specjalnej aplikacji.

- Poinformowaliśmy już wszystkich radnych o sposobie przeprowadzenia sesji. Wiemy, że wszyscy posiadają odpowiedni sprzęt komputerowy, który powinien sprostać naszemu posiedzeniu. Ja będę przebywać w swoim gabinecie, tak jak prezydent Piotr Krzystek czy kierownicy i dyrektorzy poszczególnych wydziałów. Mieliśmy już jedną próbę całego systemu przy okazji wirtualnego posiedzenia prezydium rady - tłumaczy przewodnicząca Łażewska.

ZOBACZ TEŻ:

W sali sesyjnej będą przygotowane cztery stanowiska na wypadek, gdyby któryś z radnych obawiał się problemów technicznych i chciał skorzystać z pomocy informatyka.

Harmonogram sesji został wzbogacony między innymi o projekty uchwał dotyczących zapowiadanych przez władze miasta ulg podatkowych dla przedsiębiorców, zwolnienia z opłat za żłobki i przedszkola oraz zawieszenia funkcjonowania strefy płatnego parkowania.

- Prezydent Szczecina podjął decyzję o skierowaniu do Rady Miasta uchwały, zwalniającej z opłaty targowej osoby prowadzące sprzedaż na terenie Szczecina, do czasu ustania pandemii koronawirusa. To kolejne działanie miasta wspierające lokalnych przedsiębiorców, w sytuacji, w której wielu z nich ma bardzo ograniczone możliwości prowadzenia swojej działalności - tłumaczy biuro prasowe urzędu miasta.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w taki sam sposób będą przeprowadzane posiedzenia komisji rady miasta.
Przypomnijmy, że zaplanowana na 17 marca nadzwyczajna sesja rady nie doszła do skutku z powodu zdiagnozowania u radnego Dariusza Mateckiego zarażenia koronawirusem. Radny wyszedł już ze szpitala i przebywa na kwarantannie domowej.

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:


  • Podejrzewasz, że masz koronawiursa?

  • Ilu jest zakażonych?

  • Zobacz koniecznie:

warto wiedzieć:


Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński