Szczecińscy radni zostają w kapciach i będą obradować zdalnie

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Udostępnij:
Na czwartek zaplanowano pierwszą w historii naszego miasta sesję rady miasta przeprowadzoną za pomocą wideokonferencji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to przyjętych zostanie kilka niezbędnych do funkcjonowania miasta w czasie pandemii projektów uchwał.

- Nie ma przeszkód, by radni podejmowali decyzje w postaci aktów prawa miejscowego z wykorzystaniem elektronicznego systemu umożliwiającego zdalne podejmowanie uchwał. Uchwały podejmowane za pośrednictwem takiego systemu będą podlegać takiemu samemu nadzorowi prawnemu, jak uchwały podejmowane w tradycyjny sposób - poinformował Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski.

ZOBACZ TEŻ:

Z tej możliwości skorzystają dziewiątego kwietnia szczecińscy radni, którzy po raz pierwszy w historii naszej samorządności będą mogli obradować nie wychodząc z domów.

- Dla nas wszystkich będzie to duże wyzwanie i szczerze powiedziawszy trochę się obawiam jak to wszystko wyjdzie - mówi Renata Łażewska, przewodnicząca rady.

Sesja rozpocznie się w czwartek o godzinie dziesiątej i jej przebieg ma być udostępniany wszystkim zainteresowanym. Głosowania również będą odbywać się online za pomocą specjalnej aplikacji.

- Poinformowaliśmy już wszystkich radnych o sposobie przeprowadzenia sesji. Wiemy, że wszyscy posiadają odpowiedni sprzęt komputerowy, który powinien sprostać naszemu posiedzeniu. Ja będę przebywać w swoim gabinecie, tak jak prezydent Piotr Krzystek czy kierownicy i dyrektorzy poszczególnych wydziałów. Mieliśmy już jedną próbę całego systemu przy okazji wirtualnego posiedzenia prezydium rady - tłumaczy przewodnicząca Łażewska.

ZOBACZ TEŻ:

W sali sesyjnej będą przygotowane cztery stanowiska na wypadek, gdyby któryś z radnych obawiał się problemów technicznych i chciał skorzystać z pomocy informatyka.

Harmonogram sesji został wzbogacony między innymi o projekty uchwał dotyczących zapowiadanych przez władze miasta ulg podatkowych dla przedsiębiorców, zwolnienia z opłat za żłobki i przedszkola oraz zawieszenia funkcjonowania strefy płatnego parkowania.

- Prezydent Szczecina podjął decyzję o skierowaniu do Rady Miasta uchwały, zwalniającej z opłaty targowej osoby prowadzące sprzedaż na terenie Szczecina, do czasu ustania pandemii koronawirusa. To kolejne działanie miasta wspierające lokalnych przedsiębiorców, w sytuacji, w której wielu z nich ma bardzo ograniczone możliwości prowadzenia swojej działalności - tłumaczy biuro prasowe urzędu miasta.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w taki sam sposób będą przeprowadzane posiedzenia komisji rady miasta.
Przypomnijmy, że zaplanowana na 17 marca nadzwyczajna sesja rady nie doszła do skutku z powodu zdiagnozowania u radnego Dariusza Mateckiego zarażenia koronawirusem. Radny wyszedł już ze szpitala i przebywa na kwarantannie domowej.

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:


  • Podejrzewasz, że masz koronawiursa?

  • Ilu jest zakażonych?

  • Zobacz koniecznie:

warto wiedzieć:


Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie