Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecinianie pokochają Dar Młodzieży! (wideo)

Krystyna Pohl
Dla przyszłego oficera, mechanika, elektryka czy żeglarza Dar Młodzieży to maszty o wysokości prawie 20 pięter, żagle o pow. 15 kortów tenisowych i 20 km lin, które powinni poznać. Poza tym muszą czyścić mosiądze, szorować pokład, nawigować według gwiazd i satelity, zdawać egzaminy z przepisów morskich i matematyki.
Dla przyszłego oficera, mechanika, elektryka czy żeglarza Dar Młodzieży to maszty o wysokości prawie 20 pięter, żagle o pow. 15 kortów tenisowych i 20 km lin, które powinni poznać. Poza tym muszą czyścić mosiądze, szorować pokład, nawigować według gwiazd i satelity, zdawać egzaminy z przepisów morskich i matematyki. Marcin Bielecki
Dar Młodzieży będzie bohaterem Szczecina. Dziś postawi żagle, jutro na jego pokładzie odprawione zostanie nabożeństwo.

Dar Młodzieży - metryczka

Dar Młodzieży - metryczka

- Długość - 108 m
- Szerokość - 14 m
- Liczba żagli - 26
- Powierzchnia żagli - 3000 m kw.
- Załoga - 44 osoby, plus miejsca dla 150 dla studentów
- Maszty - 3, dwa mają wysokość po 49, 5 m, jeden - 46,5 m
- W ciągu roku kucharz zużywa: 55 tys. jaj, 6 ton mąki, 20 ton ziemniaków, tonę kapusty, 2 tys. puszek parówek.

Muzyka i gra świateł będą towarzyszyć dzisiejszemu (godzina 22.15) pokazowi żagli. To niezwykłe wydarzenie nie tylko dla miłośników jachtingu, bo po raz pierwszy w Szczecinie, na tym żaglowcu stojącym przy nabrzeżu, zostaną postawione żagle. Będzie to drugie takie stawianie żagli. Po raz pierwszy Dar Młodzieży dokonał tego na swoje urodziny w ub. roku w Gdyni.

Również po raz pierwszy w Szczecinie na pokładzie żaglowca zostanie odprawione nabożeństwo z udziałem duszpasterzy ludzi morza i zespołów szantowych. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 10 w niedzielę.

26 lat żaglowca

125 podróży morskich, 385 portów na pięciu kontynentach, 412 tys. przebytych mil morskich, to tylko część dokonań żaglowca Dar Młodzieży, który w zeszłym roku świętował 25 rocznicę istnienia.

Zbudowała go Stocznia Gdańska według projektu Zygmunta Chorenia. 4 lipca 1982 roku na żaglowcu uroczyście podniesiono polską banderę.

Dar Młodzieży jest kontynuatorem morskich tradycji żaglowców Lwów (1923-39) i Dar Pomorza (1930-82). Armatorem białej, trzymasztowej fregaty jest Akademia Morska. Szkolą się na niej studenci tej uczelni oraz Akademii Morskiej w Szczecinie a także żeglarze. Właśnie z grupą żeglarzy z całej Polski przypłynął teraz Dar Młodzieży do Szczecina. W ciągu ponad ćwierć wieku na żaglowcu przeszkolono ponad 11500 osób.

Rekord w Japonii

Zaraz po podniesieniu bandery żaglowiec wyruszył z Gdyni w pierwszy rejs. Brał udział w regatach The Cutty Sark Tall Ships '82. Miał najlepszy czas przelotu, mimo że brał udział w akcji ratowniczej po wybuchu pożaru na jednym z jachtów. Otrzymał zaszczytną nagrodę Fair Play, przyznaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

W następnym roku brał udział w zlocie żaglowców w Osace. Był sensacją, wszyscy podziwiali jego urodę. A przez dwa tygodnie postoju odwiedziło go ponad 200 000 gości. Prawdziwy rekord.

Pod pełnymi żaglami

Furorę zrobił też w Australii, gdzie w 1987 roku odbył się zlot żaglowców z okazji 200-lecia osadnictwa na australijskiej ziemi. Dar Młodzieży dowodzony przez kpt. Leszka Wiktorowicza, brawurowo pod pełnymi żaglami wszedł na zatłoczoną redę portu Fremantle, pod żaglami przeszedł pod mostem w Sydney (to zdjęcie obiegło cały świat), pięknie zaprezentował się w Melbourne. Wzbudziło to zachwyt publiczności i podziw władz. Za niezwykły udział w uroczystościach załodze oraz komendantowi żaglowca osobiście podziękował premier Australii.

Najpiękniejszy żaglowiec

W 1986 roku w czasie Operacji Żagiel, Dar Młodzieży uznano za najpiękniejszy żaglowiec regat. W rok później fregata wyruszyła w rejs dokoła świata. Trwał 277 dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński