MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Podzamcze zaśmiecone nawet w czasie pandemii. Martwe szczury i worki ze śmieciami leżą na ulicach

Agata Maksymiuk
Agata Maksymiuk
Dodatkowa wiata na śmieci nie pomogła. Martwe szczury, rozerwane worki ze śmieciami, butelki po alkoholu i inne opakowania - Podzamcze zmaga się z problemem czystości nawet w czasie zarazy.

- Mimo tego że osób odwiedzających Podzamcze jest dziś znacznie mniej, to śmieci, które dodatkowo roznosi wiatr jest znacznie więcej - czytamy w liście internauty do redakcji.

I trudno się z tym nie zgodzić. Podzamcze, pretendujące do miana wizytówki Szczecina, od lata nie może uporać się z kwestią czystości. Rozwiązaniem miała być wiata śmietnikowa, która stanęła przy ścieżce rowerowej przy ulicy Wielkiej Odrzańskiej. Mogą z niej korzystać restauratorzy, właściciele kamienic i okolicznych firm.

Zdjęcia nadesłane przez internautę, pokazują jednak, że worki ze śmieciami zamiast trafiać do koszy schowanych pod konstrukcją, trafiają na zewnątrz pod jej ściany lub są zostawiane pod wejściami do kamienicami.

ZOBACZ TEŻ:

Koronawirus w Szczecinie. Zamknięte lokale na Podzamczu

Restauracje oraz inne lokale na Podzamczu w Szczecinie zamkn...

- Na Podzamczu jestem codziennie i problem śmieci oraz szczurów nie jest dla mnie nowością - mówi Jagoda Żyłkowska, radna Osiedla Stare Miasto. - Po doniesieniach redakcji Głosu zrobiłam rekonesans okolicy i rzeczywiście śmieci na ulicach jest trochę więcej niż zawsze. Napotkałam też na leżące luźno rozerwane worki ze śmieciami i martwym szczurem przy ulicy Osiek i Małej Odrzańskiej.

Mimo widocznego problemu, do Rady Osiedla Stare Miasto nie dotarły ostatnio żadne nowe sygnały o kłopotach ze śmieciami na Podzamczu.

- Jako Rada Osiedla zainterweniujemy, aby Podzamcze jak najszybciej posprzątać - dodaje Jagoda Żyłkowska. - Często najbardziej problematycznymi miejscami były wiaty śmietnikowe przy ul. Panieńskiej oraz przy Nabrzeżu Wieleckim. Jednak dziś miejsca te były wyjątkowo uporządkowane. Bardzo brudno jest natomiast przy Rynku Nowym, na ulicach Osiek i Małej Odrzańskiej oraz wokół niezagospodarowanego, ogrodzonego terenu przy ul. Panieńskiej i Środowej.

ZOBACZ TEŻ:

Zapewnienie utrzymania czystości, porządku na terenie nieruchomości oraz za prowadzenie zabiegów deratyzacji odpowiada właściciel lub zarządca terenu. W tej sytuacji zasadne pozostaje pytanie - co jest przyczyną obecnych kłopotów ze śmieciami? W czasie pandemii koronawirusa lokale gastronomiczne oraz większość firm na Podzamczu zawiesiło lub ograniczyło swoje działalności. Z ulic zniknęli też turyści i goście restauracji. Teoretycznie śmieci powinno być mniej.

Radna Osiedla Stare Miasto zapewnia, że częstotliwość wywozu odpadów, w przypadku budynku, w którym ma biuro się nie zmniejszyła. Jako przyczynę problemu wskazuję brak interwencji służb sprzątających.

O komentarz w sprawie zwróciliśmy się również do Straży Miejskiej. Jednak nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi. Temat będziemy kontynuować.

ZOBACZ TEŻ:

Podzamcze: Strażnicy zaczaili się na podrzucających śmieci. ...

Przypomnimy, że w poprzednich latach mieszkańcy Starego Miasta z uwagi na brak reakcji ze strony miasta, uzbrojeni w rękawiczki i worki na śmieci samodzielnie wzięli się za porządki na swoim osiedlu. Przyłączyli się też do akcji Trash Challenge.

- Na Podzamczu zorganizowaliśmy kilka inicjatyw: sprzątanie terenu z Radą Osiedla, Trash Challenge ze stowarzyszeniem Nasze Śródmieście czy zbiórka na deratyzację terenu wraz z radnym Przemkiem Słowikiem - podsumowuje Jagoda Żyłkowska. - Akcje te miały ukazać „problem śmieciowy” na Podzamczu i zachęcić mieszkańców do dbania o okolicę. Rada Osiedla nie jest od sprzątania ulic, mamy do tego w mieście specjalne służby, które musimy bardziej zmobilizować, aby czystość w tej okolicy nie była rzadkością.

Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:


  • Podejrzewasz, że masz koronawiursa?

  • Ilu jest zakażonych?

  • Zobacz koniecznie:

warto wiedzieć:


Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński