MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święto Straży Granicznej w Koszalinie. Prezydent Andrzej Duda wręczy awanse na oficerów

Joanna Krężelewska
Prezydent Andrzej Duda bierze dziś udział w obchodach Święta Straży Granicznej w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Koszalinie.
Prezydent Andrzej Duda bierze dziś udział w obchodach Święta Straży Granicznej w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Koszalinie. Dawid Jaśkiewicz
Prezydent Andrzej Duda bierze dziś udział w obchodach Święta Straży Granicznej w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Koszalinie.

To kolejna już wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Koszalinie. We wrześniu 2019 roku wziął udział w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod rozbudowę krytej strzelnicy Ośrodka. Andrzej Duda podziękował wtedy za pracę funkcjonariuszy, którzy, jak mówił, wykonują dla Polski i Europy „niezwykle ważną służbę strzeżenia granic”. – Strzegą granic dla bezpieczeństwa interesów gospodarczych, dla zwykłego, codziennego bezpieczeństwa obywateli, dla trwania naszej ojczyzny – zaznaczył.

Dziś Andrzej Duda bierze udział w obchodach Święta Straży Granicznej, które upamiętnia dzień rozpoczęcia działalności formacji - 16 maja 1991 roku. Okazją do wizyty prezydenta RP w Koszalinie jest także 30-lecie COSSG w Koszalinie, który został utworzony 19 marca 1992 roku. To jedna z trzech szkół Straży Granicznej. Kształci funkcjonariuszy na wszystkich poziomach szkolenia – od szkolenia podstawowego, po przeszkolenie specjalistyczne do mianowania na pierwszy stopień oficerski SG. W trakcie 30 lat istnienia Ośrodka wyszkolono ponad 127 tysięcy osób - 27 383 absolwentów szkoleń kwalifikowanych (w tym 2 500 oficerów) oraz blisko 100 tysięcy absolwentów przedsięwzięć w ramach centralnego doskonalenia zawodowego tj. kursów doskonalących i szkoleń specjalistycznych.

Uroczysty apel poprzedziło odsłonięcie tablicy pamiątkowej Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego na terenie COSSG w Koszalinie oraz msza św. w intencji funkcjonariuszy SG w koszalińskiej katedrze.

Postanowieniem głowy państwa, na stopień podporucznika SG zostało mianowanych 155 funkcjonariuszy. Kurs oficerski trwał sześć miesięcy i odbywał się w Kętrzynie i w Koszalinie. Funkcjonariusze pochodzą z całego kraju, ze wszystkich jednostek organizacyjnych SG i mają co najmniej kilkuletni staż służby.

Straż Graniczna została powołana do życia ustawą z dnia 12 października 1990 roku. Jej funkcjonowanie rozpoczęło się 16 maja 1991 r. wraz z rozformowaniem Wojsk Ochrony Pogranicza. W Straży Granicznej służy obecnie 14,6 tys. funkcjonariuszy i ponad 3,3 tys. pracowników cywilnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Święto Straży Granicznej w Koszalinie. Prezydent Andrzej Duda wręczy awanse na oficerów - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński