Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Student przegrał z kolejowym przewoźnikiem

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
archiwum gs24.pl
Czy zagraniczni studenci mają prawo do zniżek ustawowych w PKP Intercity? Okazuje się, że nie jest to takie proste. Kolej broni się i tłumaczy, że musi przestrzegać przepisów.

Do redakcji o pomoc w rozwiązaniu problemu zwrócił się pan Max, który studiuje w Berlinie i posiada niemiecką legitymację studencką. Posiada również obywatelstwo tego kraju.

- Kupując bilet skorzystałem z ustawowej ulgi 51 procent dla studentów - zgodnie zresztą z informacją na stronie PKP "z ważną legitymacją studencką w PKP InterCity każdej relacji możesz podróżować taniej aż o 51%". Ucieszony kilkudziesięcioma zaoszczędzonymi złotymi ruszyłem w podróż. Rzeczywistość jednak brutalnie sprowadziła mnie na ziemię - relacjonuje pan Max. - Podczas kontroli biletów konduktor nie uznał niemieckiej legitymacji studenckiej, twierdząc że zniżka jest tylko dla polskich studentów. Zaprzeczyłem, pokazując wcześniej wspomnianą treść oferty ze strony internetowej PKP, która w podobnej postaci występuje na wielu podstronach.

Konduktor po konsultacji z kierownikiem pociągu został nieugięty i zaproponował dopłatę ponad 100 zł. Nasz Czytelnik nie zgodził się na nią i otrzymał mandat w wysokości 760 zł.

- Według regulaminu PKP zniżka obejmuje tylko polskich obywateli. Czy nie jest to jawny przejaw dyskryminacji wobec obywateli innych narodowości? Nie bez znaczenia zostaje też fakt wprowadzenia konsumenta w błąd - kupując bilet przez stronę PKP w w wielu miejscach jest napisane "Podróżny z ważną legitymacją studencką" i nie znajdzie się nigdzie informacji o tym, że musi być to Polak - komentuje zdarzenie student. - Nie mam żalu do konduktora - wykonuje należycie swoją pracę. Mam żal do PKP, która jako spółka działająca na terenie Unii Europejskiej dyskryminuje osoby innej narodowości. Według mnie jest to jawne naruszenie art. 18 traktatu europejskiego, czyli zakazu dyskryminacji ze względu na przynależność państwową.
Pan Max powołuje się przy tym na ustawę z dnia 20 czerwca 1992:

"Ulgi 51 procentowe przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych, na podstawie biletów jednorazowych, są uprawnieni studenci do ukończenia 26 roku życia; osobom, które ukończyły studia pierwszego stopnia przysługuje to prawo do dnia 31 października roku, w którym ukończyły te studia"

- Mam ogromną nadzieję, że PKP nie ma złych intencji i po prostu nie nadąża za zmianami, jednak dostosowywanie się do standardów europejskich nie może to trwać wiecznie - kończy nasz Czytelnik.

Przewoźnik tłumaczy, że konduktor zareagował właściwie.

- PKP Intercity jako przewoźnik musi stosować się do przepisów ustawy i rozporządzenia - tłumaczy Marta Ziemska z biura prasowego PKP Intercity.

Co to za przepisy?

Uprawnienia do korzystania z ulgi dla studentów studiujących za granicą, do ukończenia 26 roku życia poświadcza: [w przypadku obywateli Unii Europejskiej w rozumieniu ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. z 2014 r. poz. 1525)] - legitymacja studencka wydana przez polską szkołę wyższą albo międzynarodowa legitymacja studencka International Student Identity Card (ISIC) okazywana wraz z dokumentem potwierdzającym prawo stałego pobytu.

Zobacz również:

Dzień Przewodnika Turystycznego w Szczecinie

Polecamy na gs24.pl:

Najpiękniejsze i najbardziej roztańczone pary ze szczeciński...

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński