Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Straż miejska z nową strategią. Strażnicy walczą o poprawę wizerunku

Mariusz Parkitny
Karanie za źle zaparkowane auta to jedna z kompetencji strażników miejskich. W ubiegłym roku w Szczecinie straż zarobiła na mandatach 3,6 miliona złotych.
Karanie za źle zaparkowane auta to jedna z kompetencji strażników miejskich. W ubiegłym roku w Szczecinie straż zarobiła na mandatach 3,6 miliona złotych. Marcin Bielecki
Miejskich strażników przybędzie, a ich poważanie wśród mieszkańców wzrośnie - przewiduje strategia, którą przyjęli radni.

Przyjrzeliśmy się, w jaki sposób straż chce poprawić swoją pracę i notowania w społeczeństwie. Podstawą ma być strategia rozwoju do 2018 r., którą radni uchwalili jednogłośnie na poniedziałkowej sesji. To stustronicowy dokument zapowiadający zmiany w funkcjonowaniu tej służby.

- Strażnicy niechęci - tak często określa się strażników miejskich. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: straże miejskie i gminne egzekwują przepisy związane z naruszeniem porządku w sferze spraw administracyjnych, w sferze drobnych wykroczeń. To decyduje o braku akceptacji dla ich działań, bo często łamanie przepisów prawnych dotyczy zwykłych, często na co dzień "wzorowych obywateli", a nie przestępców - piszą autorzy opracowania.

I od razu przedstawiają smutny wniosek.

- (..) wizerunek Straży Miejskiej nigdy nie będzie idealny z uwagi na rodzaj i charakter wykonywanej przez strażników pracy - przyznają szczerze strażnicy.

Kluczem do poprawy sytuacji jest słowo "współpraca". - Największe efekty można osiągnąć dzięki współpracy: mieszkańców i służb publicznych - mediów, poprzez przywracanie ładu i porządku w najbliższym otoczeniu, czyli przez "wstawianie wybitych szyb" - piszą autorzy strategii. Chodzi o to, aby mieszkańcy nie odwracali głowy od aktów wandalizmu.

Według strażników, będzie lepiej jeśli wzrośnie liczba etatów (do 289, obecnie jest 133), poprawi się wyposażenie oddziałów, będzie ściślejsza współpraca z mieszkańcami i radami osiedla.

- Podstawowym założeniem Strategii jest zwiększenie liczby zatrudnionych strażników i skierowanie ich do pracy na poszczególne osiedla. Szczególny nacisk położony będzie na działania podejmowane w godzinach popołudniowych i wieczornych. Patrol opiekujący się danym osiedlem będzie patrolem przypisanym "na stałe" do danego rejonu.

Strażnicy przyznają, że powodzenie ich planów będzie w dużej mierze zależeć od pieniędzy. Z roku na rok nakłady na straż wzrastają. W 2010 r. to ok. 8 milionów złotych.

Bądź na bieżąco - zasubskrybuj news'y ze Szczecina

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński