MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile GAZ-SYSTEM daje pieniędzy świnoujścianom? Spółka podała wyliczenia

Katarzyna Świerczyńska
Katarzyna Świerczyńska
GAZ-SYSTEM od samego początku wspiera finansowo między innymi świnoujskie zabytki, które ma w swoim sąsiedztwie - Latarnię Morską oraz Fort Gerharda
GAZ-SYSTEM od samego początku wspiera finansowo między innymi świnoujskie zabytki, które ma w swoim sąsiedztwie - Latarnię Morską oraz Fort Gerharda KŚ/zdjęcie z 2023 roku
Informacja o tym, że nie będzie tradycyjnego świętowania Dnia Flagi na Latarni Morskiej Świnoujściu, wywołała wiele emocji. Powód, jaki podało Stowarzyszenie Latarń Morskich to m.in. niewystarczające dofinansowanie do rejsów. Teraz do sprawy odnosi się GAZ-SYSTEM.

GAZ-SYSTEM jest operatorem gazoportu w Świnoujściu. Od samego początku spółka wspiera finansowo między innymi świnoujskie zabytki, które ma w swoim sąsiedztwie - Latarnię Morską oraz Fort Gerharda. Od roku dojazd do ich drogą lądową jest niemożliwy ze względu na strefę wokół terminalu LNG. W minionym roku, dzięki dofinansowaniu spółki, przez całą majówkę chętni mieszkańcy i turyści mogli do zabytków dopłynąć za darmo. W tym roku, jak podało Stowarzyszenie Latarń Morskich,  darmowych rejsów nie będzie, bo jak wyliczono, zaoferowane dofinansowanie pozwoliłoby obniżyć cenę biletu, który kosztuje w tym sezonie 74 zł, jedynie o 8 zł. Do sprawy odniósł się GAZ-SYSTEM, a spółka podkreśliła, że wyraża wolę kontynuacji wsparcia społeczności lokalnej.  

“GAZ-SYSTEM rozumie potrzebę wsparcia w zapewnieniu dostępu do zabytków Prawobrzeża oraz plaży i dlatego zadeklarował konkretną dotację i współpracę w tym zakresie (...). GAZ-SYSTEM, podobnie jak w ubiegłym roku – wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym – zadeklarował wsparcie finansowe transportu do zabytków (Latarnia Morska obraz Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda) i plaży w prawobrzeżnej części miasta w okresie majowych Świąt Państwowych kwotą 60 tysięcy złotych. Jest to poziom zaangażowania finansowego w tej samej wysokości, co w trakcie ubiegłorocznego weekendu majowego. Środki te pozwoliły zapewnić skuteczne dotarcie do tych obiektów białą flotą oraz komunikacją miejską. Kwota 45 tysięcy zł pokryła w 2023 roku koszty odbywających się w czasie majówki kilka razy dziennie rejsów statkiem z wyspy Uznam w Świnoujściu na wyspę Wolin do Fortu Gerharda. Biorąc to pod uwagę tegoroczna propozycja przekazania przez GAZ-SYSTEM wsparcia na rzecz miasta w wysokości 60 tysięcy złotych jest zdaniem spółki odpowiednią kwotą na ten cel. Finansowanie w tej wysokości może skutecznie obniżyć ceny biletów za rejsy na tej trasie w czasie majówki” - przekazała spółka w komunikacie przesłanym do mediów.  

Jak dodano, to nie jest jedyne wsparcie dla Świnoujścian, a spółka wylicza, że rocznie płaci ponad 42 mln złotych podatku od nieruchomości. “Łącznie z innymi zobowiązaniami spółka odprowadziła dotychczas do budżetu miasta ponad 330 mln złotych. Po zakończeniu projektu rozbudowy Terminalu LNG podatek płacony każdego roku do budżetu miasta Świnoujście wzrośnie do ponad 60 mln złotych.Spółka sfinansowała również projekty infrastrukturalne (jednostka Państwowej Straży Pożarnej, budowa wiaduktu, parkingu itp.) opiewające na kwotę 44 mln zł. Na współpracę dobroczynną z lokalnymi partnerami (m.in. Szpital Miejski im. Jana Garduły, Komenda Miejska oraz Wojewódzka Policji, Państwa Straż Pożarna, Miejski Dom Kultury w Świnoujściu) przekazano od 2010 roku ponad 4,7 mln zł” - czytamy.  

Przed weekendem Stowarzyszenie Latarń Morskich poinformowało, że Dnia Flagi w tym roku na najwyższej w Polsce latarni nie będzie. Stowarzyszenie odniosło się wówczas do propozycji GAZ-SYSTEMU.  

“Samorząd - razem z przedstawicielami stowarzyszenia - oczekiwał, że spółka tak jak w roku ubiegłym pokryje koszty statków, by mieszkańcy i Turyści mogli - tak jak to było przed zamknięciem strefy - dostać się do atrakcji albo np. na Dzień Flagi za symboliczną kwotę - np. 5 zł” - napisano.  

Obecnie do zabytków można dostać się jedynie drogą wodną, korzystając z komercyjnych rejsów niemieckiego armatora.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński