Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Stop wzrostowi zanieczyszczeń z rafinerii w Schwedt. Petycja do ministry klimatu

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Przedstawiciele Inicjatywy "STOP Wzrostowi Emisji Zanieczyszczeń w PCK Schwedt!" zorganizowali przy moście w Krajniku Dolnym (przy przejściu granicznym) konferencję prasową.
Przedstawiciele Inicjatywy "STOP Wzrostowi Emisji Zanieczyszczeń w PCK Schwedt!" zorganizowali przy moście w Krajniku Dolnym (przy przejściu granicznym) konferencję prasową. SW
Inicjatywa "STOP Wzrostowi Emisji Zanieczyszczeń w PCK Schwedt" przesłała petycję do ministry Klimatu i Środowiska. Członkowie organizacji proszą w niej, by wpłynęła na przedstawicieli niemieckiej rafinerii, aby nie ubiegali się o pozwolenie na zwiększenie emisji dwutlenku siarki. Sprawą zainteresowali się gryfińscy samorządowcy i zachodniopomorski poseł, Artur Szałabawka.

Przedstawiciele Inicjatywy "STOP Wzrostowi Emisji Zanieczyszczeń w PCK Schwedt!" zorganizowali przy moście w Krajniku Dolnym (przy przejściu granicznym) konferencję prasową. Poinformowali na niej o wysłaniu petycji do Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczącej planów niemieckiej rafinerii w Schwedt zwiększenia emisji dwutlenku siarki.

- Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że rafineria już ubiega się o pozwolenie na podwojenie emisji dwutlenku siarki z 500 do 1000 mg/m.sześc. w okresie jednogodzinnym, co przekracza polskie maksymalne stężenia o blisko 300 proc. - tłumaczy Kamil Frelichowski z Inicjatyw.

Przedstawiciele protestujących tłumaczą, że zwiększenie emisji dwutlenku siarki wpłynie negatywnie na środowisko. Odbije się też na polskim rolnictwie.

- Ludzie się boją zanieczyszczenia powietrza - zapewnia radny powiatu gryfińskiego Zbigniew Szmaja. - Nie wiedzą też, jak pobliska rafineria wpłynie na powoływany właśnie w okolicy park narodowy.

Dziesięcioosobowa Inicjatywa złożyła już w tej sprawie petycję do ministry Pauliny Henning-Kloski. Z treścią petycji zapoznali też radnych Rady Miasta i Rady Powiatu Gryfino.

- Jak się dowiedzieliśmy, radni sporządzą w tej sprawie dwie uchwały intencyjne, które również przekazane zostaną Ministerstwu Klimatu i Środowiska - twierdzi Kamil Frelichowski.

Autorzy petycji domagają się od polskich władz interwencji w tej sprawie.

- Chcemy, by wpłynęły na naszego niemieckiego sąsiada, by zaprzestał ubiegać się o pozwolenie na zwiększenie emisji dwutlenku siarki - przyznaje radny gminy Gryfino Tomasz Namieciński.

W konferencji brał udział poseł na Sejm Artur Szałabawka, który zapowiedział, że złoży w tej sprawie interpelację poselską.

- Odrzucając spór polityczny na bok będę również apelował do zachodniopomorskich parlamentarzystów, by wsparli protest Inicjatywy "STOP Wzrostowi Emisji Zanieczyszczeń w PCK Schwedt".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński