Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stary Szczecin-Stary Wrocław na wystawie. Zobaczcie jakie zdjęcia się tam znajdują

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
W Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu pokazane zostaną fotografie Łukasza Skąpskiego, przedmioty wypożyczone od osób prywatnych - mieszkanek i mieszkańców Wrocławia i Szczecina
W Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu pokazane zostaną fotografie Łukasza Skąpskiego, przedmioty wypożyczone od osób prywatnych - mieszkanek i mieszkańców Wrocławia i Szczecina mat. prasowe
"Jaki jest stosunek mieszkanek i mieszkańców Wrocławia i Szczecina do przedwojennego dziedzictwa swojego miasta? Czy w ich otoczeniu znajdują się przedmioty sprzed wojny? Jak do nich trafiły? Jakie miejsce zajmują w hierarchii rzeczy?". Najnowsza wystawa w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu jest próbą odpowiedzi na te pytania.

W Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu pokazane zostaną fotografie Łukasza Skąpskiego, przedmioty wypożyczone od osób prywatnych - mieszkanek i mieszkańców Wrocławia i Szczecina, a także fragmenty wywiadów będących rezultatem etnograficzno-artystycznego projektu prowadzonego w obu miastach.

Jakie przedmioty o przedwojennym pochodzeniu będzie można zobaczyć na ekspozycji? Młynek do orzechów należący niegdyś do przedwojennych breslauerskich domowników, porcelanową figurkę przedstawiającą trzy świnki (zachowana po poprzednich mieszkańcach szczecińskiej willi) albo album z przedwojennymi pocztówkami i korespondencją rodziny Meinków z Breslau, które od lat inspirują obecną właścicielkę do poszukiwania bohaterów listów lub ich spadkobierców.

Wrocław i Szczecin po II wojnie światowej zmieniły przynależność państwową i doświadczyły niemal całkowitej wymiany ludności.

- Prezentowane na wystawie rzeczy wypożyczone od osób poznanych w trakcie etnograficzno-artystycznego projektu, prowadzonego w obu miastach w latach 2019–2022 oraz towarzyszące im fotografie artysty Łukasza Skąpskiego pokazują relacje między rzeczami i ludźmi, a także różne sposoby ich praktykowania i opowiadania o nich - tłumaczy Anna Kurpiel, jedna z kuratorek wystawy.

- Można wśród nich wymienić zaniedbywanie, niszczenie, przejmowanie, ale też przysposabianie, ocalanie i docenianie - dodaje współkuratorka Katarzyna Maniak. - Część przedmiotów stoi w honorowych miejscach, inne zamknięte są w szafach i schowkach. Niektóre są nadal używane przez nowe pokolenia wrocławian i szczecinian.

Wśród różnorodnych rzeczy zgromadzonych na ekspozycji widzowie zobaczą m.in. rodzinny skarb fotografki Karoliny Gembary – odziedziczony po babci drewniany bibelot przedstawiający kozice szwarcwaldzkie, dawniej tanią i pospolitą dekorację w domach Niemców sudeckich, a także mapy z atlasu historycznego – przed- i powojenne pomoce szkolne, których właścicielem jest dziś artysta Jacek Zachodny.

Pokazane też zostaną przedmioty znalezione we wrocławskich śmietnikach przez instagramera "Historia ze śmietników Breslau", którego profil stał się miejscem wymiany wiedzy o przedwojennych rzeczach, a nawet maki polne z ogródka na wrocławskim osiedlu Sępolno – poniemiecka roślinność, która narzuca mieszkańcom swoją wolę, wciąż odrastając mimo usilnych prób ich przesadzenia lub usunięcia.

- Rzeczy prezentowane na ekspozycji nie są tylko biernymi eksponatami, ale inspirują i prowokują do działania, a także odzwierciedlają współczesne postawy, przekonania i wartości - mówi Marta Derejczyk, współkuratorka wystawy w Muzeum Etnograficznym. - Pozwalają też dostrzec nowe zależności między polskością a niemieckością, śmieciem a antykiem, tym, co pożądane, a tym, co problematyczne.

Pokazywanym przedmiotom towarzyszą zdjęcia wykonane przez artystę Łukasza Skąpskiego, który połączył wątki etnograficzne z narzędziem sztuki, jakim jest medium fotografii. Jego prace w niezwykły sposób wydobywają zależności człowieka, przestrzeni i zapełniających ją rzeczy.

Ostatnim elementem wystawy są fragmenty wywiadów z mieszkańcami Wrocławia i Szczecina oraz z osobami, które zawodowo lub amatorsko zajmują się przedmiotami.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński