MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy niepowtarzalny neon zawiśnie w samym sercu Szczecina. Kiedy odsłonięcie projektu?

Neon jest okazały - jego wymiary to 5 x 4 m, zajmie dużą ścianę w Ogrodach.
Neon jest okazały - jego wymiary to 5 x 4 m, zajmie dużą ścianę w Ogrodach. materiały prasowe | fot. Olga Iwanow, Minifot
Już w niedzielę 30 lipca o g. 19. neon autorstwa Kamila Kuskowskiego zawiśnie w Ogrodach Śródmieście. Praca zatytułowana „Rzeczy Inne” zachwyci nie tylko formą, ale także możliwościami interpretacji.

Będzie to neonowy napis „Szczęście czyni rzeczy inne”. Na pierwszy rzut oka praca wygląda na truizm głoszący, że pomyślność odmienia postrzeganie rzeczywistości.

W istocie jednak artysta proponuje zagadkę: jakie mogą być te wytwory szczęścia? Podważa zatem sam status stanu, który utożsamiany jest ze spełnieniem i zwieńczeniem, a nie momentem tworzenia jakichś rzeczy. Co więcej, nie ma najmniejszej podpowiedzi, co szczęście może nawyczyniać. Gdy część napisu gaśnie wyświeca się słowo SZCZECIN. Czy ma to sugerować, że jest to najszczęśliwsze z miast? I ciągle nie wiadomo, jakie mogą być tego skutki.

- Nie chcę narzucać żadnej interpretacji, swoją natomiast zachowam dla siebie - wyznał artysta. - Słowa mają taką moc, że mogą zmieniać rzeczy i myślę, ze ten neon ma takie zadanie. Ma pobudzać do refleksji. To jest praca kogoś, kto tu przyjechał, zamieszkał w Szczecinie, stał się szczecinianinem z wyboru. Neon jest dedykowany konkretnej przestrzeni, w której zostanie zaprezentowany. To popularne miejsce, ze swoją historią, w centrum miasta, tętniące życiem, gdzie przychodzi się po to, by się zrelaksować, porozmawiać, spotkać. Idealne miejsce dla ekspozycji. Poznałem klimat i specyfikę Ogrodów, bo gościłem tam wielokrotnie. Przyznam też, że nie bez znaczenia dla twórcy jest fakt, że praca będzie dostępna tak szerokiej publiczności.

Neon jest okazały - jego wymiary to 5 x 4 m, zajmie dużą ścianę w Ogrodach.

- Rozmowy z profesorem trwały rok - zdradził Przemysław Kazaniecki, współwłaściciel Ogrodów Śródmieście. - Ta współpraca to dla nas ogromny zaszczyt. Emblematyczne dzieło, wizytówka i wielka nobilitacja. To dzieło w artystycznym tego słowa znaczeniu, ale też estetycznym. Mam nadzieję, że wielu mieszkańców naszego miasta odwiedzi nas, by przekonać się jak się prezentuje na żywo.

Uroczyste odsłonięcie pracy już w niedzielę 30 lipca o godz. 19.

Współorganizatorami wydarzenia są Trafo Trafostacja Sztuki w Szczecinie oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie. Partnerem jest Akademia Sztuki w Szczecinie

Kamil Kuskowski -

jest autorem około 40. wystaw indywidualnych, brał udział w ponad stu wystawach zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Sztuki w Łodzi; Zachęta Sztuki Współczesnej w Szczecinie; Instytut Sztuki Wyspa w Gdańsku; Galeria Piekary w Poznaniu; Galeria Zero w Berlinie, Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Bielska, Bielsko-Biała; Miejska Galeria Sztuki w Łodzi. Jest prorektorem ds. studenckich, struktury organizacyjnej i rozwoju kadry

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński