MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sławomir Nitras zapowiedział 330 mln zł na zajęcia sportowe po lekcjach

PAP
Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras podczas konferencji prasowej na boisku Orlik przy Zespole Szkół Nr 16 w Szczecinie
Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras podczas konferencji prasowej na boisku Orlik przy Zespole Szkół Nr 16 w Szczecinie PAP/Marcin Bielecki
Sławomir Nitras poinformował, że 15 marca ruszy nowy programu Ministerstwa Sportu i Turystyki, który przewiduje 330 mln zł dla samorządów, klubów i związków sportowych na organizację zajęć na przyszkolnych obiektach sportowych.

Minister zaapelował w sobotę w Szczecinie, by organizacje sportowe, szkoły i samorządy wnioskowały o pieniądze na popołudniowe i weekendowe zajęcia sportowe. I żeby otwierały boiska dla wszystkich chętnych, bo „tak dużego programu od strony finansowej jeszcze w ministerstwie nie było.

„Dla mnie kwestią zasadniczą jest (...) dostępności obiektów sportowych szkolnych, przyszkolnych, po zajęciach lekcyjnych, w weekendy” – mówił Nitras.

Przypomniał, że nowe boiska szkolne i osiedlowe były budowane za publiczne pieniądze. Podkreślił, że dofinansowanie z MSiT sięgało nawet 70 proc. kosztów inwestycji. I takie obiekty muszą być dostępne dla lokalnej społeczności. A wiele z nich, także w Szczecinie, w godzinach popołudniowych, w soboty i w niedziele, jest zamykanych.

„Nie może być tak, że po lekcjach dzieci muszą przechodzić przez płot albo szukać dziury w płocie, bo boisko jest zamknięte na kłódkę” – stwierdził Nitras.

Zaapelował do prezydentów, burmistrzów i wójtów: „otwórzmy infrastrukturę sportową po lekcjach dla młodzieży, dla chętnych, również dla dorosłych, którzy chcą uprawiać sport”. Zauważył też, że samorządy nie mają „ani formalnego prawa, ani szczególnie moralnego prawa” domagać się pieniędzy od mieszkańców, którzy chcą uprawiać sport np. na orlikach.

Minister przypomniał, że MSiT rozpoczęło już realizację programu modernizacji wszystkich orlików w Polsce. Na remont czy dodatkowe wyposażenie obiektu można pozyskać do 1 mln zł. Umowy na modernizację 300 orlików już są podpisane. W Szczecinie wytypowano trzy obiekty.

„Jako miasto jesteśmy gotowi na modernizację trzech orlików w tym roku. Przy SP 11, a także SP 35 i SP 53. Łączny koszt inwestycji to prawie półtora miliona złotych” – poinformował wiceprezydent Szczecina Łukasz Kadłubowski.

W Szczecinie są 23 orliki, ale – jak powiedział Kadłubowski – jest 40 boisk i obiektów szkolnych do modernizacji. „Bez pomocy ministerstwa nie dalibyśmy rady” – podkreślił wiceprezydent.

Ministrowi sportu towarzyszył również poseł Patryk Jaskulski (KO) i kandydaci na radnych miejskich i wojewódzkich. Jaskulski poinformował, że Szczecin otrzyma w tym roku prawie 16 mln zł (w ramach programu „Olimpia”) na modernizację hal sportowych i zadaszenie boisk. Na liście beneficjentów są: Centrum Kształcenia Sportowego, SP 16, III LO, SP 35, 5 LO, SP 53 i zespół szkół nr 7.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sławomir Nitras zapowiedział 330 mln zł na zajęcia sportowe po lekcjach - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński