MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Samochody Stoewer na kartach. Nowa książka szczecińskiego muzeum

OPRAC.:
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Szczecińskie muzeum posiada eksponaty pochodzą z liczącej 1022 sztuki kolekcji Manfrieda Bauera z Hesji. - Prawa do książki otrzymaliśmy od Manfrieda Bauera, który sprzedał nam muzeum Stoewerów. Książka ma 134 strony. Skupia się na krótkim opisie modeli, zawiera również druki z epoki - mówi Jacek Ogrodniczak z Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki.
Szczecińskie muzeum posiada eksponaty pochodzą z liczącej 1022 sztuki kolekcji Manfrieda Bauera z Hesji. - Prawa do książki otrzymaliśmy od Manfrieda Bauera, który sprzedał nam muzeum Stoewerów. Książka ma 134 strony. Skupia się na krótkim opisie modeli, zawiera również druki z epoki - mówi Jacek Ogrodniczak z Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki. MTiK w Szczecinie
Tę książkę powinien mieć każdy miłośnik szczecińskiej motoryzacji. „Samochody Stoewer w latach 1896-1945. Od jednego do ośmiu cylindrów.” – szczecińskie muzeum techniki wydało książkę o braciach, którzy w kilka dziesięcioleci stworzyli w Szczecinie ogromną fabrykę samochodów.

Książka, to polska edycja wydawnictwa z 1999 roku. Autor – Hans Mai – zebrał setki fotografii samochodów produkowanych w Szczecinie, dorzucił garść dokumentów z epoki i podstawowe informacje o dziejach fabryki, patentach, ludziach zaangażowanych w produkcję, konstruowanie aut, czy udział w wyścigach samochodowych.

– Książka ma dwie podstawowe zalety – mówi Jacek Ogrodniczak z muzeum, redaktor polskiej edycji „Samochodów Stoewer”. – Po pierwsze polscy miłośnicy historii motoryzacji i dziejów Szczecina nareszcie będą mogli bez przeszkód zgłębić dzieje sławnej niegdyś, szczecińskiej marki. Po drugie – już samo przekartkowanie książki daje pojęcie o skali działań Bernharda juniora i Emila Stoewerów; o roli, jaką odegrali w historii motoryzacji. Fabryka samochodów ruszyła pod koniec XIX wieku. Do lat 30. XX wieku bracia produkowali ponad setkę modeli samochodów. Własnej konstrukcji. Ze szczecińskiej fabryki wyjeżdżały samochody elektryczne, pierwsze w Niemczech auta z przednim napędem, czy znakomite samochody wyścigowe.

Książkę można kupić w sklepiku muzeum, także wysyłkowo. Cena książki to 80 zł. Kontakt do sklepiku muzeum: [email protected]

Autor książki Hans Mai był niekwestionowanym autorytetem wiedzy o firmie Stoewer, już od dziecka zbierał broszury i zdjęcia samochodów tej marki. Efekt młodzieńczej pasji przelał na papier "Stoewer Automobile 1896 - 1945, vom ein zylinder zum acht zylinder". Autor opisał w niej dziesiątki modeli samochodów oraz dzieje fabryki znajdującej się niegdyś przy dzisiejszej al. Wojska Polskiego - od pomysłu na własny samochód braci Stoewer, po próby uruchomienia fabryki w Hamburgu po klęsce III Rzeszy w 1945 roku.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński