Rozwój instytucji kultury w Twoim rejonie. Co się zmienia?

Materiał informacyjny Parlamentu Europejskiego
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie po renowacji dziedzińca, która możliwa była dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych.
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie po renowacji dziedzińca, która możliwa była dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych.
Jednym z głównych celów instytucji kultury jest upowszechnianie różnych form sztuki. Dzięki przeprowadzanym inwestycjom mają szanse, aby udostępniać ją szerokiemu gronu odbiorców. Jaki wpływ na rozwój placówek kulturalnych ma wsparcie z Unii Europejskiej? Przeczytaj, co zmieniło się w twoim otoczeniu.

Jakie znaczenie mają instytucje kultury?

Kultura odgrywa istotną rolę w rozwoju społecznym i intelektualnym każdego regionu: integrują lokalne społeczności, wspierają różnorodne formy twórczości. Nie inaczej dzieje się w województwach wielkopolskim, lubuskim i zachodniopomorskim. W ostatnich latach, dzięki wsparciu z Unii Europejskiej, wiele z tych instytucji zyskało nowe oblicze i możliwości. Przykład pierwszy z brzegu: renowacja Dziedzińca Menniczego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, dofinansowana ze środków unijnych na kwotę ponad miliona złotych, sprawiła, że wzrósł ruch turystyczny, a mieszkańcy mają dostęp do wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych, premier, czy przeglądów artystycznych.

O tym, jak współpraca na szczeblu europejskim wpływa na nasze życie codzienne, można dowiedzieć się w jednym z centrów Europa Experience. Są to multimedialne centra z interaktywnymi narzędziami, które w ciekawy sposób pokazują, jak Unia Europejska rozwiązuje i planuje rozwiązywać aktualne problemy Wspólnoty. Co ważne - wszystkie wizyty w centrach Europa Experience są bezpłatne, a informacje dostępne w 24 językach urzędowych Unii Europejskiej. Na miejscu czekają na zwiedzających , między innymi kino immersyjne 360° oraz fotobudka, która umożliwia podzielenie się zrobionym zdjęciem z odwiedzającymi inne centra Europa Experience w całej Unii. Dla uczniów przygotowano specjalną grę RPG, w której mogą wcielić się w rolę posła do Parlamentu Europejskiego i dowiedzieć się, jak powstają przepisy UE, kto tworzy Parlament Europejski i jak każdy z nas może wpłynąć na wspólną przyszłość Europy.

Europa Experience ul. Jasna 14/16 a w Warszawie - interaktywne centrum wiedzy o Unii Europejskiej.
Europa Experience ul. Jasna 14/16 a w Warszawie - interaktywne centrum wiedzy o Unii Europejskiej.

Polskie centrum mieści się przy Biurze Parlamentu Europejskiego, przy ulicy Jasnej 14/16a, w samym centrum Warszawy. Odwiedzający mogą tam przyjść w godzinach 9-18 od poniedziałku do piątku oraz w soboty od 9 do15.

Historia czeka w muzeach

Inwestycje w kulturę i historię oprócz korzyści dla lokalnych mieszkańców, stają się też atrakcją dla turystów, którzy tym chętniej odwiedzają miejsca pełne bogatej przeszłości. Jednym z takich miejsc jest wyspa Ostrów Lednicki, gdzie realizowany jest projekt „Dziedzictwo Pierwszych Piastów”. Dzięki wsparciu z funduszy unijnych, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zyskało nowe możliwości i infrastrukturę, która pozwoliła na rozbudowę magazynów, pracowni konserwatorskich oraz sal wystawienniczych. Region nazywany kolebką państwa Piastów, otrzymał prawie 13 mln zł na prace restauracyjne w samym muzeum. Stworzono nowoczesne przestrzenie, dostępne dla osób niepełnosprawnych i niewidzących. Dla samego muzeum wsparcie unijne oznacza możliwość przechowywania i konserwacji cennych eksponatów w odpowiednich warunkach. Nowoczesne pracownie i magazyny to miejsce, gdzie specjaliści mogą pracować nad zachowaniem zabytków dla przyszłych pokoleń. Z punktu widzenia turystów, inwestycja w Ostrów Lednicki, to szansa na lepsze poznanie historii Polski. Fundusze unijne odgrywają kluczową rolę w rozwoju instytucji kultury, ponieważ umożliwiają realizację projektów, które w innym przypadku mogłyby pozostać tylko w sferze marzeń.

Kultura dostępna dla wszystkich

Dzięki współczesnym technologiom i wsparciu Unii Europejskiej kultura stała się dostępna bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Jednym z ciekawszych projektów upowszechniających sztukę jest OperaVision – platforma, na której można oglądać spektakle online, nie ruszając się z kanapy. Wspierana przez program Unii Europejskiej pt. Kreatywna Europa, OperaVision to inicjatywa, która łączy 30 teatrów operowych z 17 krajów europejskich i Japonii, w tym Operę Poznańską. Opera online oferuje bezpłatne przesyłanie strumieniowe spektakli, w tym najpopularniejsze tytuły, światowe premiery i nowe odkrycia. Dzięki napisom dostępnym w różnych językach, nawet osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z operą, mogą w pełni zrozumieć i docenić akcję na scenie. Dla miłośników śpiewu jest to prawdziwa gratka – mogą uczestniczyć w spektaklach z całej Europy bez potrzeby podróżowania.

Opera Poznańska należy do Operavision. Wspierana przez EU platforma współpracy teatrów operowych transmituje produkcje 30 teatrów z 17 krajów europejskich
Opera Poznańska należy do Operavision. Wspierana przez EU platforma współpracy teatrów operowych transmituje produkcje 30 teatrów z 17 krajów europejskich i Japonii.

Kolejnym przykładem, jak inwestycje w kulturę mogą wpłynąć na poprawę jakości życia mieszkańców oraz przyjezdnych, jest „Stacja kultury w Deszcznie” – ten stary, niszczejący budynek stacji kolejowej, który przekształcono w nowoczesny i przytulny obiekt, mieści teraz bibliotekę i dom seniora. Projekt nie byłby możliwy bez wsparcia Unii Europejskiej - został sfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowity budżet wyniósł ponad 770 tysięcy euro, z czego prawie 600 tysięcy euro, czyli 77 procent pochodziło z funduszy unijnych.

I na tym nie koniec – Szczecin może pochwalić się Morskim Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie. Ta multimedialna instytucja edukacyjna, z motywem przewodnim morza, umożliwia dzieciom i dorosłym odkrywanie sekretów nauki i techniki. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, z budżetem wynoszącym ponad 150 tysięcy złotych, z czego ponad 112 milionów złotych pochodziło z funduszy unijnych.

Zobacz również:

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński