MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy program MEN „Podróże z klasą”: nawet 100 procent dofinansowania do wycieczek szkolnych

OPRAC.:
Katarzyna Mazur
Katarzyna Mazur
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Podczas środowej konferencji prasowej Minister Edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała dwa nowe programy wsparcia dla szkół i przedszkoli, które mają na celu rozwijanie działań kulturalnych i edukacyjnych. Jednym z nich jest program „Podróże z klasą” skierowany do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Dzięki niemu placówki oświatowe będą mogły uzyskać 100 procent dofinansowania na organizację wycieczek szkolnych. Proces składania wniosków rozpocznie się 19 czerwca. Co trzeba wiedzieć?

Spis treści

Czym jest program „Podróże z klasą”?

Program „Podróże z klasą” to inicjatywa, której celem jest dofinansowanie wycieczek szkolnych dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Minister Nowacka podkreśliła, że program ma zachęcać młodzież do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych. W ramach dwudniowych wycieczek uczniowie będą musieli odwiedzić przynajmniej dwie instytucje kultury, takie jak muzea, teatry, filharmonie czy centra naukowe. W przypadku wycieczek trzydniowych wymagane będą trzy takie wizyty.

Dlaczego edukacja kulturalna jest ważna?

Ministerstwo zauważa, że edukacja kulturalna, która kilka lat temu zniknęła z programów nauczania, jest kluczowa dla wszechstronnego rozwoju młodzieży. „Podróże z klasą” ma na celu przywrócenie tych wartościowych doświadczeń. Minister Nowacka wskazała na bariery finansowe i odległościowe, które często uniemożliwiają uczniom udział w wycieczkach, i podkreśliła, że dofinansowanie ma te przeszkody zlikwidować.

– Uważamy, że warto kultury doświadczać. Edukacja kulturalna, która niestety wypadła z programów nauczania kilka lat temu przy „deformie edukacji” pani Anny Zalewskiej, powinna być przywrócona w wymiarze odczuwalnym – powiedziała szefowa MEN. – Wiemy, że bariera finansowa i często bariera odległościowa są poważne, dlatego zdecydowaliśmy się na dofinansowanie – dodała.

Jakie są warunki finansowania programu?

Na realizację programu „Podróże z klasą” w 2024 roku przeznaczono 60 mln złotych. Dofinansowanie pokrywa 100% kosztów wycieczek trwających od 2 do 5 dni. Kwota wsparcia zależy od długości wyjazdu. Wycieczki muszą odbywać się w grupach liczących co najmniej 10 uczniów, a koszt zakwaterowania i wyżywienia jednej osoby nie może przekroczyć 250 zł na dobę.

Jak aplikować o środki na wycieczki?

Nabór wniosków rusza 19 czerwca br., umożliwiając szkołom przygotowanie odpowiednich dokumentów. Decyzje o przyznaniu środków będą podejmowane według kolejności zgłoszeń, a program będzie realizowany do wyczerpania dostępnych funduszy. Uczniowie będą mogli korzystać z wycieczek w nowym roku szkolnym 2024/2025, od września do grudnia.

Co jeszcze warto wiedzieć?
Nowe programy Ministerstwa Edukacji mają na celu zwiększenie dostępności do wydarzeń kulturalnych dla uczniów, przyczyniając się do ich wszechstronnego rozwoju. Dzięki dofinansowaniu wycieczki staną się bardziej dostępne, umożliwiając uczniom zdobycie cennych doświadczeń i poszerzenie horyzontów. Inicjatywa „Podróże z klasą” jest odpowiedzią na potrzebę przywrócenia edukacji kulturalnej, która zniknęła z programów nauczania, a teraz ma szansę wrócić w nowej, bardziej dostępnej formie.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy program MEN „Podróże z klasą”: nawet 100 procent dofinansowania do wycieczek szkolnych - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński