MKTG SR - pasek na kartach artykułów

126 milionów złotych na ekologiczne źródła ciepła w woj. zachodniopomorskim

Joanna Boroń
Wideo
od 7 lat
Nowy piec, pompa ciepła, ocieplenie domu - można na to dostać hojną dotację. W skali województwa do wzięcia jest 126 milionów złotych.

Waldemar Miśko, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, zachęca mieszkańców województwa do wzięcia udziału w nowej odsłonie programu „Czyste powietrze”, finasowanego teraz z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (Feniks). Od początku działania programu Czyste Powietrze, czyli września 2018 roku, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie przyjął ponad 19 tysięcy wniosków o dofinansowanie na kwotę ponad 0,5 miliarda złotych. Program okazał się sukcesem. Nowy rząd zdecydował, że z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, przeznaczy na jego kontynuację 6,4 miliarda złotych.

- Dobrze znany mieszkańcom program Czyste Powietrze zyskał nowe źródło finansowania w postaci środków unijnych -mówi Waldemar Miśko. Ale cele i założenia się nie zmieniły: - Poprzez program dbamy o jakość powietrza, ale także zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, finansując poprawę efektywności energetycznej, czyli między innymi wymianę okien i drzwi na energooszczędne oraz likwidację starych i montaż nowych, ekologicznych źródeł ciepła - mówi. Zwraca też uwagę, że zmieniły się za to zasady korzystania z dofinansowania, bo - jak przyznaje - bywało, że niektórzy wykorzystywali pewne luki w regulaminie. Jedną z tych zmian jest - wchodzący w życie 14 czerwca - obowiązek wyboru urządzenia z tzw. listy ZUM, czyli rejestru Zielonych urządzeń i materiałów, skrócono też czas na rozliczenie się Funduszem.

Z nowej odsłony programu - w zależności od dochodu w przeliczeniu na członka rodziny - można otrzymać od 13 do nawet 136,2 tysięcy złotych dofinansowania.

Program wspiera nie tylko wymianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne, ale także kompleksową termomodernizację domu jednorodzinnego, w tym modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz montaż wentylacji z odzyskiem ciepła. Dofinansowanie może także objąć wykonanie audytu energetycznego, dokumentacji projektowej lub potrzebnych ekspertyz.

O pomoc w przygotowaniu wniosku prosić można pracowników funduszu telefonicznie lub w biurach w Szczecinie, Koszalinie i Szczecinku, ponadto - o czym przypomniał Waldemar Miśko - wiele gmin podpisało z Funduszem umowy i pośredniczą w składaniu wniosków.

Korzystający z programu muszą się liczyć z tym, że pracownicy Funduszu sprawdzą, czy wywiązali się z zapisów umowy, czyli rzeczywiście wymienili ogrzewanie oraz jaki wybrali sprzęt. Kontrole ruszą już niedługo. Unia Europejska nakłada na Fundusz obowiązek skontrolowania co najmniej 5 procent beneficjentów.

Do Funduszu wpłynęło także już ponad 600 wniosków na prawie 37 mln zł, w których wsparcie pochodzi już ze środków Unii Europejskiej, czyli właśnie Feniksa. Zostały także podpisane pierwsze 23 umowy dofinansowania w ramach tego programu. Waldemar Miśko prognozuje, że te 126 milionów złotych dość szybko zostanie rozdysponowane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 126 milionów złotych na ekologiczne źródła ciepła w woj. zachodniopomorskim - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński