MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejarze przypominają zasady bezpieczeństwa. Trwa akcja „Bezpieczny Przejazd”

OPRAC.:
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
We wszystkie wakacyjne piątki będą apele i przypomnienia, aby nie ignorować znaku stop, czerwonego światła i nie omijać rogatek. W sytuacji zagrożenia skorzystanie z informacji na żółtych naklejkach umieszczonych na przejazdach może uratować życie.
We wszystkie wakacyjne piątki będą apele i przypomnienia, aby nie ignorować znaku stop, czerwonego światła i nie omijać rogatek. W sytuacji zagrożenia skorzystanie z informacji na żółtych naklejkach umieszczonych na przejazdach może uratować życie. Andrzej Szkocki
Przed każdym wakacyjnym weekendem, na przejazdach kolejowo-drogowych w wielu miejscach w kraju pojawią się kolejarze, którzy przybliżą kierowcom zasady bezpiecznego przekraczania torów. 21 czerwca akcja została przeprowadzona na przejeździe przez ulicę Cukrową w Szczecinie.

Charakterystycznie ubrani Ambasadorzy, wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei, przypominają o zasadach bezpiecznego pokonywania torów – mają ze sobą także drobne upominki dla kierowców i rozpoczynających wakacje młodych pasażerów.

Letnia akcja, organizowana w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”, pomimo lekkiej formuły, ma poważny cel – chronić uczestników ruchu przed wypadkami na przejazdach kolejowo-drogowych.

Jak bezpiecznie pokonać przejazd – 5 żelaznych zasad

Kiedy zbliżasz się do przejazdu, zwolnij i zachowaj szczególną ostrożność;
Zawsze zatrzymuj się przed znakiem STOP lub pulsującym czerwonym światłem;
Gdy rogatki zamknęły się lub nawet dopiero opadają – nigdy nie próbuj ich omijać. Poczekaj, aż znowu będą podniesione, a sygnalizator się wyłączy – dopiero wtedy kontynuuj jazdę;
Nie wjeżdżaj na tory, jeśli nie masz możliwości zjazdu z drugiej strony;

Jeśli jesteś zagrożony na przejeździe lub jesteś świadkiem niebezpiecznej sytuacji – skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK.

- Nasze statystyki pokazują, że 99 procent wypadków na przejazdach wynika z błędów kierowców, którzy lekceważą bezpieczeństwo, nie zatrzymują się przed znakami STOP, sygnalizatorami, przejeżdżają kiedy rogatki są zamykane, a niekiedy wymijają je slalomem. To nie są dobre pomysły podczas wakacyjnych podróży! Rozejrzyj się za Żółtą Naklejką PLK – może uratować Twoje życie - mówi Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

W trakcie pokonywania przejazdów kolejowo-drogowych warto zwrócić uwagę na jaskrawe żółte naklejki. Umiejscowione są od wewnętrznej strony krzyża świętego Andrzeja albo na napędach rogatek od strony torów. To dlatego, że jeśli samochód utknie na torach lub między rogatkami, wówczas kierowca szybko ją zobaczy i będzie mógł z niej skorzystać. Sprawdź to podczas podróży – w sytuacji awaryjnej będą nieocenioną pomocą.

Na żółtych naklejkach widnieją trzy numery:

  • indywidualny identyfikacyjny danego przejazdu (numer skrzyżowania);
  • alarmowy 112;
  • do służb technicznych PLK.

W razie zagrożenia, jeśli zadzwonicie na 112 i podacie numer przejazdu, operator natychmiast określi dokładnie, gdzie się znajdujecie. Następnie dyspozytor PLK SA będzie miał możliwość zatrzymać pociąg lub nakazać maszyniście, by zwolnił. Tym samym możecie uratować swoje albo czyjeś życie!

Jeśli jesteście świadkami awarii – dzwońcie na numer do służb PLK SA. Te będą mogły szybko zareagować, gdy np. rogatka jest połamana lub uszkodzona, roślinność zasłania widoczność lub oznakowanie przejazdu, albo jeśli na przejeździe są zdewastowane czy odwrócone znaki drogowe.

Pamiętajcie, w razie potrzeby zawsze możecie wyłamać rogatkę. Jeśli jesteście na przejeździe a szlabany się zamknęły, to nie czekajcie, wyłamcie rogatkę, zjedźcie z toru i skontaktujcie się ze służbami, korzystając z żółtej naklejki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński