MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rowerowe Pomorze Zachodnie. Dwa inspirujące dni dla fanów dwóch kółek

Katarzyna Świerczyńska
Katarzyna Świerczyńska
Katarzyna Świerczyńska
Prezentacje, warsztaty, możliwość testowania rowerów, a przede wszystkim dyskusja o tym, jak powinna wyglądać turystyka rowerowa w regionie. 1. Polsko-Niemieckie Dni Turystyki Rowerowej przyciągnęły tłumy.

To były dwa intensywne dni z rowerami w roli głównej. Organizatorem Polsko-Niemieckich Dni Turystyki Rowerowej był Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski we współpracy z niemieckim powiatem Uckermark.

Osoby, które jeżdżą na rowerze, mogły skorzystać z inspirujących prezentacji podróżniczych, zaproszeń na imprezy rowerowe w regionie czy przetestować sprzęt (podziemny parking urzędu zamieniono na ten czas w małe miasteczko rowerowe). Obecny na wydarzeniu Łukasz Załuski, redaktor naczelny National Geographic podkreślał, że Pomorze Zachodnie pod względem oferty dla rowerzystów zdecydowanie wyróżnia się na tle kraju. Podczas rozmów wielokrotnie zwracano uwagę na ostatnią sztandarową inwestycję, czyli oddanie do użytku mostu Siekierki-Neurüdnitz, po którym biegnie ścieżka rowerowa i który nazywany jest dziś rowerową bramą Pomorza Zachodniego.

Marszałek Olgierd Geblewicz oraz Wanda Nowotarska, pełnomocniczka marszałka ds. turystyki rowerowej podkreślali zgodnie, że mimo intensywnych prac, wciąż nie wszystko jest idealne - przeszkodą są m.in. przepisy, które nie przystają do dzisiejszych potrzeb i mówiąc w uproszczeniu sprawiają, że łatwiej wybudować drogę rowerową wzdłuż drogi dla tirów, niż np. wykorzystując starodroża leśne (absurd obecnych rozwiązań widać na przykładzie starań o budowę drogi rowerowej przez Woliński Park Narodowy). - Jeśli chcemy dalej rozwijać dynamicznie infrastrukturę rowerową potrzebne są rozwiązania legislacyjne - podkreślał Geblewicz.

Zwracano także uwagę na to, że potrzebna jest wspólna strategia rowerowa dla całego kraju. Obecnie województwami, które kładą duży nacisk na turystykę rowerową obok Pomorza Zachodniego są pomorskie i małopolskie. Wiele szlaków jednak nie ma ciągłości i nie ma wspólnej, na bieżąco aktualizowanej mapy dla całego kraju. Tu również zachodniopomorskie może być wzorem - rowerowa aplikacja Pomorze Zachodnie i dedykowana strona internetową sprawiają, że turysta odwiedzający region ma pełną informację o aktualnym stanie szlaków i dostęp do map.

Polsko-Niemieckie Dni Turystyki Rowerowej to projekt współfinansowany ze środków Funduszu Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021-2027.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński