MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie już wycinki starych drzew. Przełomowa decyzja w sprawie Puszczy Bukowej

Katarzyna Świerczyńska
Katarzyna Świerczyńska
Katarzyna Świerczyńska
Koniec z wycinaniem najcenniejszych drzew w Puszczy Bukowej. Taka decyzja została ogłoszona w sobotę podczas konferencji zwołanej na Polanie Harcerskiej. Czy Puszcza Bukowa stanie sie parkiem narodowym?

Te słowa zostały przyjęte aplauzem:

- Wstrzymujemy wycinkę drzew powyżej 80 roku życia - ogłosił Jarosław Staniszewski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

To efekt wspólnych rozmów leśników z przyrodnikami i stroną społeczną.

- To dzień historyczny. Niemożliwe stało się możliwe - powiedziała obecna na konferencji Magdalena Filiks, posłanka na Sejm RP, która doprowadziła do rozmów wszystkich stron. Posłanka nie kryła, że celem na przyszłość jest utworzenie w Puszczy Bukowej parku narodowego.

Jak podkreślał Paweł Herbut z Klubu Kniejołaza ograniczenie wycinki to decyzja przełomowa, która zabezpieczy cenną przyrodę.

- Czekaliśmy na to kilkadziesiąt lat - dodała Grażyna Domian, przyrodniczka, która jest jedną z najwybitniejszych specjalistek zajmujących się Puszczą Bukową.

Grażyna Domian nazwała ten obszar "swoistym sanktuarium najcenniejszych zasobów przyrodniczych".

Co decyzja o ograniczeniu wycinki oznacza dla Puszczy Bukowej? Prace przy wycinkach będą nadal trwały, ale jedynie w młodnikach, które są od początku prowadzone jako lasy gospodarcze. Jak tłumaczył dyrektor Staniszewski, celem tych prac będzie przede wszystkim jak najlepsze wyprowadzenie tych drzewostanów. - Niewykluczone, że w przyszłości wycinka w Puszczy Bukowej zostanie całkowicie zaniechana - dodał.

- Najważniejsze, że nie będą wycinane najstarsze drzewa. W Puszczy Bukowej mamy nawet 170-letnie buki - mówił Paweł Herbut. Leśnicy zobowiązali się także pozostawiać w lesie wszystkie drzewa, które przewracają się naturalnie.

Jarosław Staniszewski podkreślił, że zmiany nie będą oznaczały żadnych zwolnień w Nadleśnictwie Gryfino, a Zakłady Usług Leśnych, które mają kontrakty na wycinkę, będą to miały zrekompensowane na innych obszarach.

W Puszczy Bukowej obecny był również Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

- Lasy Państwowe i leśnicy wraz z ostatnimi zmianami w kraju otworzyły się na dialog ze społeczeństwem, nie ignorują głosu społeczeństwa. Skupiamy się na wypracowaniu takich zasad gospodarowania, zwłaszcza na obszarach cennych przyrodniczo i społecznie, które będą służyły przyrodzie i społeczeństwu i jednocześnie będą akceptowalne dla wszystkich stron dialogu - mówił.

Zapowiedział jednocześnie, że w przyszłym tygodniu we wszystkich jednostkach LP zostaną wyznaczeni koordynatorzy współpracy społecznej.

Pierwszą deklarację, że Puszcza Bukowa nie będzie wycinana, złożył jeszcze w grudniu ubiegłego roku nowy wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski. Puszcza Bukowa znalazła się także na liście 25 proponowanych nowych parków narodowych opracowanej przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze (na liście jest również Park Narodowy Doliny Dolnej Odry).

Można powiedzieć, że dyskusja o ochronie Puszczy Bukowej wraca co pokolenie, a mowa o tym, że ten teren należy szczególnie chronić, nie jest niczym nowym. Na konieczność ograniczenia wyrębów uwagę zwracali już niemieccy gospodarze tych terenów. O planach utworzenia tu parku narodowego debatowano m.in. w latach 60. ubiegłego wieku, a w dwumiesięczniku "Chrońmy przyrodę polską" z 1993 roku poświęconemu w całości Puszczy Bukowej możemy przeczytać we wstępie: "Przedstawione (...) materiały mają przyczynić się do śmiałego podjęcia pozytywnej decyzji w sprawie ochrony lasów bukowych w okolicach Szczecina. Będzie to z pewnością jeden z cenniejszych parków narodowych w tej części Europy".

Od 1981 roku Puszcza Bukowa ma status parku krajobrazowego. Obecnie znajduje się tu siedem rezerwatów przyrody. W ostatnich latach, mimo licznych protestów społecznych, las został mocno przetrzebiony wycinkami. W tym czasie, na co wielokrotnie zwracali uwagę m.in. aktywiści z Klubu Kniejołaza, wycinano także drzewa biocenotyczne (czyli np. z drzewa z dziuplami) oraz drzewa o charakterze pomnikowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński