Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Renowacja kanalizacji na Pogodnie się rozpędza. Nowoczesna metoda "bezwykopowa"

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Na trzech ulicach Pogodna: Unii Lubelskiej, Kozierowskiego i Janickiego trwa renowacja kanalizacji wodociągowej.
Na trzech ulicach Pogodna: Unii Lubelskiej, Kozierowskiego i Janickiego trwa renowacja kanalizacji wodociągowej. archiwum gs24.pl/zdjęcie ilustracyjne
Na trzech ulicach Pogodna: Unii Lubelskiej, Kozierowskiego i Janickiego trwa renowacja kanalizacji wodociągowej. Na razie w ograniczonym zakresie - wykonawca ma bowiem kłopot z kierowcami, którzy pozostawiają swoje samochody w miejscach, gdzie planowane są roboty. Uwaga, w piątek (24 listopada) prace mają być wykonywane na ul. Unii Lubelskiej!

Przypomnijmy, że na ulicach: Unii Lubelskiej, Kozierowskiego i Janickiego rozpoczęły się prace związane z renowacją kanalizacji. Roboty są wykonywane w technologii "bezwykopowej".

- Jest najmniej uciążliwa z możliwych - zapewnia Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. - Dodatkowo wykonawca dokłada wszelkich starań, aby całość prac przebiegła sprawnie. Prosimy jednak o szczególną uwagę i cierpliwość.

Niestety uwagi brakuje niektórym kierowcom, którzy poruszają się na pamięć i nie patrzą na znaki drogowe (w tym wypadku na znak T-24 informujący o tym, że pozostawiony samochód zostanie usunięty na koszt właściciela) - informacje o planowanych pracach podziemnych pojawiły się już tydzień temu. Mimo to, jak się dowiedzieliśmy, zaparkowane w pobliżu studzienek samochody poważnie utrudniają lub wręcz uniemożliwiają wykonywanie robót pracownikom firmy Blejkan S.A.

Przypomnijmy, że łącznie renowacji poddanych zostanie 35 studni i 1650 metrów kanalizacji. Dodatkowo wykonawca wymieni 34 włazy i uszczelni 140 włączeń. Realizacja inwestycji pn. "Renowacja kanalizacji sanitarnej i ogólnospławnej w ulicach Unii Lubelskiej, Kozierowskiego, Janickiego w Szczecinie" potrwa do końca roku.

Zastosowana przy renowacji kanalizacji na Pogodnie metoda bezwykopowa, w dużym uproszczeniu, polega na włożeniu do rur kanalizacyjnych rękawa nasączonego żywicą poliestrową. Po nadmuchaniu rękaw przyjmuje kształt rury, wypełnia kanalizację, przylegając do ścian. Dzięki temu powstaje rura w rurze, a kanalizacja otrzymuje nowe uszczelnienie. Do przeprowadzenia renowacji wybierane są miejsca, które podczas przeglądów technicznych sieci wykazują największy stopień zużycia. Dzięki tej metodzie skraca się czas prowadzenia inwestycji, bo m.in. nie trzeba wykonywać wykopów i, tym samym, zamykać ulic.
Technologia bezwykopowa jest też znacznie cichsza - nie jest tak dokuczliwa dla mieszkańców jak tradycyjna. Znacząco też zmniejsza koszty inwestycji.

Nie zmienia to faktu, że najbliższe dni mogą być trudnym czasem dla kierowców przejeżdżających przez Pogodno. Do utrudnień w ruchu na pewno dojdzie: na ul. Kozierowskiego - od 21 do 28 listopada w ciągu dnia ulica zostanie całkowicie wyłączona z ruchu. Jak się dowiedzieliśmy, wykonawca będzie się starał w miarę możliwości umożliwiać przejazd mieszkańcom.

Do utrudnień i problemów z przejazdem choćby z powodu częściowego zajęcia jezdni, dojdzie też na ul. Unii Lubelskiej - z tym, że do tych utrudnień może dojść popołudniami i wieczorami. Podobne utrudnienia czekają na kierowców również na ul. Janickiego.

Prace wykonywane przez firmę Blejkan zostały wycenione na kwotę 1 151 290 zł brutto i powinny zakończyć się przed świętami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński