Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Referendum strajkowe w Elektrowni Dolna Odra. Znamy wyniki. Pracownicy są zdesperowani w obronie miejsc pracy

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Zespół Elektrowni Dolna Odra
Zespół Elektrowni Dolna Odra Andrzej Szkocki
Zdecydowana większość głosujących opowiedziała się za strajkiem. Tymczasem związki zawodowe oczekują dialogu z zarządem. Tego póki co brakuje. Ewentualny strajk będzie ostatecznością.

Wyniki referendum strajkowego w Elektrowni Dolna Odra

  • Frekwencja w referendum wyniosła 70 procent.
  • Z tego grona tylko 28 głosów było przeciwnych podjęciu akcji strajkowej, sześć głosów było nieważnych.

- Biorąc pod uwagę, że część pracowników pracuje zdalnie, rotacyjnie i przebywa na L4 to mamy zdanie 95 procent załogi – mówi Anna Grudzińska, przewodnicząca NSZZ "Solidarność" w ZEDO.

ZOBACZ TEŻ:

Mimo zgody załogi na strajk nie oznacza to, że taka akcja będzie podjęta z dnia na dzień. – Zdajemy sobie sprawę, że dostarczamy energię i ciepło dla Gryfina i Szczecina. Nadal widzimy szansę na kompromis – dodaje Anna Grudzińska.

Jednak związki nie ukrywają, że obecna sytuacja nie napawa optymizmem. Zdaniem związkowców dialogu społecznego nie ma. Komunikaty związkowe w zakładowym radiowęźle są blokowane.

– Przypomina to bardziej czasy z minionej epoki, do której już nie mieliśmy wracać – komentuje przewodnicząca.

ZOBACZ TEŻ:

Przyszłość nie rysuje się w różowych barwach skoro mówi się o likwidacji 1000 miejsc pracy w ZEDO. Obawy budzi opublikowana strategia Grupy PGE do 2030 roku, z perspektywą do 2050 roku, która oznacza odejście od węgla i postawienie na nisko i zeroemisyjne źródła energii. Związkowcy mówią o przygotowywanym podziale ZEDO na część „węglową” i „gazową”, a wydzielenie Elektrociepłowni Szczecin i Elektrociepłowni Pomorzany ma być gwoździem do trumny zakładu.

Co na to władze koncernu?

- Zarząd nie planuje zwolnień w PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna oddział ZEDO, wręcz przeciwnie. W związku z sytuacją na lokalnym, szczecińskim rynku ciepła Zarząd PGE walczy o utrzymanie zagrożonych miejsc pracy w EC Szczecin i EC Pomorzany wchodzących w skład Zespołu Elektrowni Dolna Odra. Funkcjonowanie obu elektrociepłowni staje pod znakiem zapytania w związku z planowaną i niepotrzebną inwestycją ciepłowniczą spółki New Cogen, powiązaną z niemieckim koncernem energetycznym E.ON. Inwestycja spółki New Cogen, w którą planuje włączyć się miasto, spowoduje wzrost nadpodaży ciepła w mieście i w konsekwencji konieczne redukcje produkcji w istniejących już jednostkach. To może prowadzić do spadku rentowności istniejących elektrociepłowni i w konsekwencji prowadzić do decyzji zmierzających do redukcji zatrudnienia. Nie chcemy do tego dopuścić. Dodatkowo PGE inwestuje w budowę dwóch bloków gazowo-parowych w Dolnej Odrze o łącznej mocy 1400 MW. Inwestycja, której wartość kontraktu to 3,7 miliarda złotych netto oraz kolejny 1 mld zł umowy serwisowej, zostanie zakończona i przekazana do eksploatacji do końca 2023 roku – czytamy w oświadczeniu biura prasowego PGE.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński