Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrociepłownia Szczecin do remontu. Żeby nie było niespodzianek z zasoloną wodą

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Nie było i nie ma mowy o żadnej sytuacji kryzysowej, ani jakimkolwiek zagrożeniu dostaw ciepła dla mieszkańców Szczecina. Faktem jest, że z powodu podwyższonego wskaźnika zasolenia wody pobieranej z Parnicy, na który PGE Energia Ciepła nie miała żadnego wpływu, a który prawdopodobnie spowodowany był tzw. cofką - informuje PGE Energia Ciepła
Nie było i nie ma mowy o żadnej sytuacji kryzysowej, ani jakimkolwiek zagrożeniu dostaw ciepła dla mieszkańców Szczecina. Faktem jest, że z powodu podwyższonego wskaźnika zasolenia wody pobieranej z Parnicy, na który PGE Energia Ciepła nie miała żadnego wpływu, a który prawdopodobnie spowodowany był tzw. cofką - informuje PGE Energia Ciepła Andrzej Szkocki
Za dwa lata nie będzie kłopotów z zasoloną wodą. Elektrociepłownia Szczecin przejdzie modernizację instalacji.

- PGE Energia Ciepła modernizuje stację uzdatniania wody w Elektrociepłowni Szczecin. Nowy układ technologiczny ma zastąpić obecnie pracujące instalacje już w 2025 roku - mówi Emilia Milowańska z PGE EC, spółki, do której należą szczecińskie elektrociepłownie. - W przypadku Elektrociepłowni Pomorzany nie ma potrzeby modernizacji stacji uzdatniania wody, gdyż układ technologiczny nie jest wrażliwy na zmienne zasolenie wód powierzchniowych.

O tym jak istotna jest jakość wody technologicznej dla elektrociepłowni, służącej m.in. do chłodzenia urządzeń energetycznych, mogliśmy przekonać się 9 października. Wówczas elektrociepłownia Szczecin przestała produkować ciepło. Powodem był podwyższony wskaźnik zasolenia wody pobieranej z Parnicy. Na szczęście wstrzymanie pracy nie spowodowało ograniczenia dostępności energii cieplnej dla szczecinian. Od 10 października EC Szczecin zaczęła pracować w normalnym trybie.
Skąd słona woda w Odrze? Doszło do cofki zasolonych wód Bałtyku i Zalewu Szczecińskiego na południe.

- Bardzo często mamy do czynienia z tym zjawiskiem, czasami ta woda potrafi kilka dni stać. Ona się wtedy nie porusza, ani nie płynie do Bałtyku, ani nie płynie na południe. To jest zjawisko bardzo charakterystyczne dla tego odcinka rzeki - wyjaśniał Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski, na konferencji poświęconej przyczynom kłopotów w EC Szczecin.

Pracę wstrzymała także, na krótko, szczecińska spalarnia, która pobiera wodę z Duńczycy.

- 9 października poziom tego zasolenia był tak wysoki, że skutkowało to automatycznym wyłączeniem stacji do przygotowania wody technologicznej. Kiedy jednak została ona przepłukana, ponownie podjęła pracę. Obecnie zintensyfikowane płukanie instalacji do przygotowania wody i wzmożony nadzór operatorów, pozwalają nam na normalne funkcjonowanie i kontynuowanie poboru wody z Duńczycy do celów procesowych - poinformowała Anna Folkman, rzecznik prasowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów.

Zapytaliśmy producenta ciepła, czy obie elektrociepłownie są przygotowane do zwiększonej produkcji ciepła w sezonie jesienno-zimowym 2023/2024?

- Źródła ciepła w Szczecinie są gotowe do produkcji ciepła zgodnie z parametrami wynikającymi z umowy łączącej PGE Energia Ciepła S.A. z dystrybutorem, Szczecińską Energetyką Cieplną - zapewnia Emilia Milowańska.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński