MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Awaria elektrociepłowni Pomorzany. Ciepło w mieszkaniach ma wrócić dopiero w niedzielę

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Do awarii w Elektrociepłowni Pomorzany doszło w ubiegły czwartek
Do awarii w Elektrociepłowni Pomorzany doszło w ubiegły czwartek archiwum
W ubiegły czwartek doszło do awarii w Elektrociepłowni Pomorzany. Dla mieszkańców, którzy marzną w swoich domach mamy dwie wiadomości, dobrą i złą. Dobra: usterka może zostać usunięta jeszcze dziś (19 stycznia). Zła: ciepło w mieszkaniach będzie dopiero w niedzielę.

Do awarii w Elektrociepłowni Pomorzany doszło w ubiegły czwartek - wiemy już, że doszło tam do rozszczelnienia instalacji wewnątrz kotła.

- Dzisiaj rano, po wystudzeniu kotła, ekipy remontowe weszły do środka i zlokalizowały miejsce, w którym doszło do uszkodzenia - wyjaśnia Artur Michniewicz, dyrektor biura ds. ciepła PGE SA. - Okazało się, że jest rozszczelniona jedna z rur odprowadzających parę. Na szczęście mamy taką rurę. Wymienimy ten odcinek w ciągu najbliższych kilkunastu godzin.

Zanim jednak Elektrociepłownia upora się z usuwaniem usterki, część mieszkańców lewobrzeżnej części Szczecina będzie miała zimno w domach.

- Stopień niedogrzania uzależniony jest od położenia budynków względem sieci ciepłowniczej, im bliżej sieci magistralnych tym mniejsze utrudnienia. Nie bez znaczenia jest też standard techniczny budynków, stopień ich termomodernizacji oraz stan instalacji wewnętrznej - twierdzi Danuta Misztal, rzeczniczka prasowa Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.

SEC przeprowadził już wyrywkowo testy na Pomorzanach, na Pogodnie i w Śródmieściu. Wyszło z nich, że jak na razie doszło do wychłodzenia niewielu mieszkań.

- Ale niestety są miejsca, w których już od czwartku jest zimno - przyznaje rzeczniczka SEC. - Najtrudniejsza sytuacja może zaistnieć dzisiaj (piątek) po południu, kiedy mieszkańcy wrócą z pracy do domów. Zwiększy się prawdopodobnie pobór ciepła i może go zabraknąć - w pierwszej kolejności zacznie lecieć z kranów zimna woda.

Szczecińska Energetyka Cieplna nie podaje, które rejony miasta są najbardziej narażone na przerwy w dostawie ciepła. Jak ustaliliśmy nawet na Pomorzanach są rejony, w których kaloryfery są od wczoraj zimne (al. Powstańców Wielkopolskich - w okolicach parku im. Józefa Dowbora-Muśnickiego) i gdzie wciąż ogrzewanie działa (ul. Budziszyńska). To oczywiście może się zmienić (pogorszyć) w miarę wystudzania sieci.

Danuta Misztal zapewnia, że w mieście już zostały uruchomione źródła rezerwowe, jak np. Ciepłownia Rejonowa Dąbska, Ciepłownia Rejonowa Sąsiedzka, Ciepłownia Rejonowa Marlicza czy Miejski Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów.

- Dostosowujemy pracę systemu ciepłowniczego oraz pozostałych źródeł ciepła tak, aby utrudnienia dla mieszkańców były jak najmniejsze. Ale pogoda nie jest najlepsza więc miejscowych ograniczeń i całkowitych przerw w dostawach ciepła i ciepłej wody w lewobrzeżnej części Szczecina prawdopodobnie uniknąć się nie da - tłumaczy Danuta Misztal.

Z powodu awarii wszystkie miejskie żłobki w lewobrzeżnej części miasta zostały zamknięte.

- Czynna jest jedna placówka. Przy ul. Niedziałkowskiego - twierdzi Marta Kufel z Centrum Informacji Miejskiej.

Miasto zaapelowało do rodziców, by (jeśli to możliwe) dzieci pozostały w domach.

Jak się dowiedzieliśmy, w "rezerwowym" żłobku było w piątek dziewięcioro dzieci.

- Spośród nich tylko czworo chodzi na co dzień do innych żłobków - podkreśla Marta Kufel.

Przedszkola działają normalnie. Na wszelki wypadek rodzice powinni jednak ubrać dzieci w cieplejsze ubrania
Przedszkola działają normalnie. Na wszelki wypadek rodzice powinni jednak ubrać dzieci w cieplejsze ubrania Maciej Janiak

Kiedy będzie ciepło?

- Zgodnie z obowiązującymi wymaganiami technicznymi, rozruch nastąpi w niedzielę rano - twierdzi dyrektor Michniewicz. - I z godziny na godzinę będzie się robiło coraz cieplej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński